۶۰ نفر از کارآفرینان ترکیه بازداشت و زندانی شدند

60 تن از 110 کارآفرین سرشناس ترکیه که به اتهام ارتباط با گروه فتح الله گولن و جمع آوری کمک مالی به سازمان متعلق به وی موسوم به ‘فتو’ دستگیر شده بودند، روز چهارشنبه بازداشت و روانه زندان شدند.

پلیس مبارزه با ترور و جرایم سازمان یافته استانبول با حکم دادستانی این شهر طی عملیاتی در 35 شهر ترکیه، 110 نفر از کارآفرینان سرشناس ترکیه ای را دستگیر کرده بود که بعد از اتمام بازجویی ها به دادسرا اعزام شدند و امروز 60 نفر از آنها به حکم دادگاه رسیدگی کننده به پرونده کودتای نافرجام 15 جولای، بازداشت و روانه زندان شدند.
شبکه خبر سی.ان.ان.ترک با کد فوری ضمن اعلام این خبر افزود: 50 تن دیگر از کارآفرینان سرشناس ترکیه به طور مشروط آزاد شده اند.
بر اساس همین گزارش، 106 نفر از کارآفرینان ترکیه همچنان فراری هستند و پلیس در حال جستجوی این افراد است.
دولت آنکارا به دنبال کودتای نافرجام 15 جولای 2016 (25 تیرماه گذشته) با متهم کردن گروه گولن به کودتا علیه دولت، عملیات بسیار گسترده ای را برای پاکسازی عناصر این گروه در درون دستگاههای حکومتی شروع کرد.
در ادامه پاکسازی گولنیست ها، در هفته جاری نیز بیش از 9 هزار نفر از کارکنان دولتی اخراج شدند و فعالیت 83 انجمن در 20 شهر مختلف را از سوی شورای امنیت ملی ترکیه به اتهام ضرر به تمامیت و حاکمیت ملی ترکیه و ارتباط با سازمان های تروریستی متوقف شد.
دولت آنکارا به دنبال کودتای نافرجام 15 جولای (25 تیرماه گذشته) بیش از 140 هزار نفر را از دستگاههای دولتی پاکسازی کرده، صدها شرکت را مصادره، 15 دانشگاه وقفی و هزاران موسسه آموزشی را تعطیل کرده است.

منبع: ایرنا