تاریخ: ۹:۲۰ :: ۱۳۹۹/۰۶/۱۸
ائتلاف ضروری میان ترکیه و ایران

حمروش عبد الدین

العربی الجدید(انگلستان)

ترکیه اکنون با دشمنان زیادی روبرو است:محور عربستان-امارات-مصر،اتحادیه اروپا (یونان،فرانسه و آلمان)،رژیم صهیونیستی. دیپلماسی ترکیه سرگرم چندین پرونده مهم است:پیامدهای انقلاب سوریه،حمایت از دولت وفاق در طرابلس،درگیری بر سر منابع انرژی در مدیترانه. در اینجا رابطه ترکیه با ایران مهم می شود.
به نظر می رسد دشمنان اصلی ترکیه تقریبا دشمنان ایران هستند. محور امارات-عربستان در اینجا برجسته ترین است. از آنجا که دشمنان مشترک دوستان مشترک را متحد می کنند شاهد نزدیکی ایران به ترکیه در لیبی و تاحدودی نزدیکی ترکیه به ایران در پرونده یمن بودیم.
ظهور ائتلاف ترکیه-ایران به ویژه در سایه روابط سرد آنکارا با دولت اشغالگر اسرائیل از یک سو و قرار گرفتن بحران سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه ممکن است در نهایت نتیجه بخش باشد.
انزوا یا نزدیک شدن به آن به محقق شدن همکاری میان ترکیه-ایران کمک می کند.این انزوا پیامد منفی در اینجا ندارد. به این ترتیب که پایداری ایران در برابر تحریم ها و محقق ساختن پیروزی دیپلماتیک در شورای امنیت و مخالفت با تمدید تحریم های تسلیحاتی موفقیت دیپلماتیک ایران محسوب می شود.
اما سیاست ترکیه در مقایسه با ایران به این کشور اجازه می دهد برگ های خود را هر از گاهی ساماندهی کند. حفظ رابطه با اسرائیل به علاوه پرهیز از تنش زایی با روسیه دو امتیاز برای اردوغان محسوب می شود؛اما دولت آمریکا نیز به نظر می رسد به ترکیه در موضوعات متعددی نزدیک است.
در مقابل عملگرایی ترکیه ایدئولوژیک بودن ایران قرار دارد. هدف این عملگرایی حفاظت از منافع اقتصادی و افزایش آن است. از این رو به نظر می رسد ترکیه از نظر اقتصادی آسایش بیشتری دارد در مقایسه با ایران که با تحریم ها روبرو است.
امروز اسرائیل به ائتلاف عربستان-امارات از دروازه عادی سازی روابط نزدیک می شود و هدف از این نزدیکی هدف قرار دادن ایران در درجه نخست است اما آیا ترکیه از این مسئله مصون می ماند؟روابط ترکیه-اسرائیل رو به سردی می رود و در سایه کسب موفقیت اسرائیل در عادی سازی روابط با کشورهای عربی دیگر مسئله روابط عادی ترکیه با اسرائیل برگی در دست آنکارا نیست و از آنجا که اسرائیل در موضوع منابع گاز شرق دریای مدیترانه یکی از طرف ها به حساب می آید، بعید نیست ائتلاف های منطقه ای شرق این دریا دوباره ساماندهی شود.
میان ایران و ترکیه منافع اقتصادی عظیمی به ارزش میلیاردها  دلار قرار دارد. با وجود این که به علت تحریم ها تجارت میان این دو تحت تاثیر قرار گرفته است اما عملگرایی ترکیه باعث می شود هیچ مانعی بر سر تامین منافع خود در رابطه  با همه طرف ها نبیند .

اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:مهری بهرامی

(Visited 87 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید