تاریخ: ۹:۵۳ :: ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
چالش های تازه ترکیه در لیبی

فهیم تاستکین

المانیتور

در ۲۱ ماه اوت، فائزالسراج [رئیس دولت وفاق ملی در طرابلس] و صالح ، رئیس مجلس نمایندگان – بازوی سیاسی نیروهای شرقی که با طرابلس می جنگند – درخواستهای آتش بس همزمان را صادر کردند. برخی اصطلاحات طرح آتش بس که از طریق میانجیگری آلمان و ایالات متحده شکل گرفت ، مورد پسند آنکارا نبود.
بیش از هر چیز ، آنکارا می خواست که نیروهای خلیفه حفتر کنترل سرت و الجفره را به دولت طرابلس واگذار کنند ، اما سراج و صالح یک نیروی مشترک را به پلیس منطقه پیشنهاد دادند. همچنین ، آنها خواستار عقب نشینی همه نیروهای خارجی و انحلال شبه نظامیان شدند – نکته ای که سبب ساز نگرانی مستقیم آنکارا است، که هزاران جنگجو از سوریه را به این کشور آورده و به دنبال پایگاه های دائمی در لیبی است.
اوضاع و احوال لیبی در هفته گذشته و دیگر تغییراتی که وجود داشت باعث گمانه زنی هایی مبنی بر این شد که فائزالسراج “کودتای” پیشگیرانه ای را علیه توطئه احتمالی، انجام خواهد داد. با این حال منابع لیبیایی بر این باورند که بعید به نظر می رسد ترکیه دولتی را تضعیف کند، که با آن توافق نامه های مهمی در مورد تعیین مرز دریایی و همکاری نظامی در نوامبر ۲۰۱۹ امضا کرده باشد. گمانه زنی های کودتا از یک سری تحولات ناشی از مرحله قبل از مسابقه در طرابلس ناشی می شد.
در یک نقطه اختلافی دیگر ، سراج و صالح پیشنهاد کردند که درآمدهای نفتی در بانک خارجی لیبی نگهداری شود ، در حالی که آنکارا از بانک مرکزی این کشور طرفداری می کرد. آنکارا از سال ۲۰۱۱ رابطه تنگاتنگی با بانک مرکزی لیبی داشته و گواه این توافق نامه همکاری است که دومی در تاریخ ۳۱ آگوست با اختلافات سیاسی در طرابلس با بانک مرکزی ترکیه امضا کرد.

https://b2n.ir/385408

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید