تاریخ: ۹:۳۰ :: ۱۳۹۹/۰۶/۱۷
پایگاه های نظامی اسرائیل در خلیج فارس وسناریوهای پیش رو

عطوان عبدالباری

رای الیوم (انگلستان)

اعلام فراتر رفتن ذخایر اورانیوم غنی شده ایران از میزان مجاز در توافق هسته ای از سوی آژانس در پاسخ به فشارهای اسرائیل صورت گرفت و این اعلام در خدمت راهبرد آمریکا است که بر تاسیس ائتلاف منطقه ای-نظامی اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس علیه ایران مبتنی است. با این حال این ذخایر بسیار کمتر از اورانیوم غنی شده ایران پیش از توافق هسته ای می باشد.

دولت آمریکا برای رسیدن به توافق با ایران طبق شروط خود پیش از انتخابات عجله دارد؛ اما مقامات ایرانی از این رویکرد آگاه هستند و منتظر مشخص شدن نتایج انتخابات می باشند و این مسئله مخالفت آنها را با میانجیگری روسیه برای حل اختلافات دو کشور تفسیر می کند.
هدف توافق های صلح میان اسرائیل و کشورهای حاشیه خلیج فارس که امارات آغاز کننده آن بوده تحمیل مسئولیت مقابله با ایران بر حکومت های خلیج فارس و تبدیل خاک آن ها به پایگاهی برای هرگونه حمله به زیرساخت ها و تاسیسات هسته ای ایران و بنادر و میدان های نفتی و گازی این کشور است.
دولت اشغالگر اسرائیل به موجب توافق های کنونی و آتی همسایه ایران،عراق و یمن خواهد بود و به سواحل ایران نزدیک خواهد شد و گشودن حریم هوایی تنها محدود به هواپیماهای مسافربری نخواهد بود بلکه شامل جنگنده های نظامی نیز در صورت نیاز خواهد بود.
بعید نیست پاسخ ایران به این طرح برپایی محور ایران-ترکیه باشد که احتمالا دربردارنده عراق و سوریه نیز در آینده خواهد بود. از این احتمال آشکارا بسیاری از رسانه های ایرانی طی روزهای گذشته صحبت کردند به ویژه این که ترکیه پایگاهی نظامی در قطر در اختیار دارد.
تحریم های آمریکا علیه ایران موفقیت های محدودی داشته و تاکنون از به راه انداختن جنبشی مردمی برای سرنگونی نظام در تهران شکست خورده است و بیشتر محاسبات دولت ترامپ را برهم زده و باعث شده فشارهایش را بر کشورهای حاشیه خلیج فارس شدت بخشد تا روند عادی سازی را تسریع کنند و خاک خود را به روی پایگاه های نظامی و امنیتی اسرائیل در تدارک برای توسل به گزینه نظامی در صورت نیاز بگشایند.
حضور اسرائیل در پایگاه هایی در ساحل غربی خلیج فارس احتمالا برگی به نفع ایران خواهد بود زیرا این حضور در تیررس موشک ها و قایق های جنگی ایران و چه بسا تیم های کماندو و غواص های انتحاری ایران قرار خواهد گرفت.
ایران بارها تهدید کرده است درصورتی که مورد حمله آمریکا قرار گیرد، پایگاه های نظامی این کشور را در خلیج فارس هدف قرار خواهد داد و این تهدید مطمئنا درباره پایگاه های اسرائیلی درصورت تاسیس صدق می کند و چنانچه شعله های آتش جنگ برافروخته شود، همه این اهداف مشروع خواهند بود و تمام بازوهای نظامی ایران یعنی حزب الله، حشد شعبی و جنبش انصارالله دست بسته نظاره گر نخواهند بود.

اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه:مهری بهرامی

 

(Visited 80 times, 2 visits today)

پاسخی بگذارید