تاریخ: ۱۱:۱۷ :: ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
تداوم باج خواهی آمریکا از اعراب

رای الیوم (انگلستان)

آمریکا در ادامه باج خواهی خود از کشورهای عربی هرگونه حذف نام سودان از فهرست کشورهای تروریستی را به برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی مشروط کرده است.
دولت آمریکا حذف نام این کشور از فهرست کشورهای حامی تروریسم را به عادی سازی روابط با اسرائیل منوط ساخته است.
روزنامه رای الیوم که در لندن به روز می شود در گزارشی نوشت: عمر قمر الدین وزیر امور خارجه سودان(سرپرست وزارت امور خارجه) گفت دولت آمریکا قول داد امکان حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم را بررسی کند با این شرط که روابط رسمی اش را با اسرائیل عادی سازد.
قمرالدین روز گذشته در گفتگو با روزنامه سودانی «التیار» گفت«مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با دو طرح به خرطوم آمد. نخستین طرح، عادی سازی روابط بین سودان و اسرائیل و دومین طرح حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم بود. وی هر دو طرح را در یک بسته قرار داد».
قمرالدین افزود«عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیتی انتقالی سودان در واکنش به پیشنهاد پمپئو سوالی را با این مضمون مطرح کرد سودان از نظر اقتصادی چه چیزی به دست خواهد آورد و چه زمانی نام سودان از فهرست تروریسم حذف خواهد شد».
وی در این گفتگو افزود «پمپئو حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم را در کنار موضوع سرمایه گذاریهای وسیع آمریکا در سودان قرار داد و از برخی شرکتها نیز نام برد».
وزیر سودانی ابراز شگفتی کرد«پمپئو از طرف اسرائیل که موضوع عادی سازی برایش اهمیت دارد حرف نزد و هیچ تعهد واضحی نداد به عنوان مثال سقف زمانی درباره حذف نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم مشخص نکرد و فقط از کمکهای آمریکا سخن گفت که ارزش بازگو کردن را ندارد».
قمر الدین افزود«مساله حذف نام سودان از فهرست تروریسم به مساله افکار عمومی آمریکا تبدیل شد و رسانه های تاثیر گذار آمریکا می گویند زمان آن فرا رسیده است که نام سودان از این فهرست حذف شود». وی تاکید کرد«سودان چه روابطش را با اسرائیل عادی سازد و چه چنین کاری را نکند قطعا نامش از فهرست تروریسم خارج خواهد شد».

(Visited 30 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید