تاریخ: ۱۰:۵۴ :: ۱۳۹۹/۰۶/۱۶
روسیه با استفاده از مهره ترکیه آمریکا را از میدان به در می کند

فرانتزمن ست جی

اورشلیم پست (رژیم اشغالگر قدس)

در آخرین روزهای ماه اوت، هیاتی از شورای دمکراتیک سوریه مرتبط با رهبری کردها در شرق سوریه  وارد مسکو شد و با لاوروف دیدار کرد. روسیه همچنین با مقامات ترکیه که این شورا را مرتبط با تروریست ها می داند، دیدار کرد.

درهمین حال، امریکا به این شورا بی توجهی نشان می دهد و نتوانسته است با ترکیه در مورد مسائل سوریه همکاری کند. چرا روسیه در این کار موفق بوده و امریکا از همکاری با ترکیه که متحد آن کشور در ناتو است و نیروهای کرد سوریه که از آنها حمایت می کند، ناموفق بوده است.
روسیه که متحد دمشق است، پس از ورود به سوریه در سال ۲۰۱۵ با همه جناح ها در سوریه به غیر از امریکا رابطه دوستی برقرار کرده است.
امریکا سه مسیر را در سوریه دنبال کرد. واشنگتن از طریق فرماندهی مرکزی خود به تشکیل نیروهای دمکراتیک سوریه کمک کرد و پس از آن که شورشیان سوریه با شورای دمکراتیک سوریه در منبج درگیر شدند، به حمایت خود از شورشیان پایان داد.
وزارت خارجه امریکا و سیا از سال ۲۰۱۷ به این سو سیاست های متناقضی را در سوریه دنبال کرده اند.
اش کارتر، وزیر دفاع سابق امریکا، می گوید ترکیه بیشتر به مبارزه با کردها و نه داعش تمایل داشت و آنکارا پس از موفقیت نیروهای دمکراتیک سوریه مورد حمایت امریکا در برابر داعش، واشنگتن را متهم کرد که یک ارتش تروریستی را  در سوریه آموزش می دهد.
ترکیه در سال ۲۰۱۷، به تشکیل ارتش ملی سوریه یا همان ارتش آزاد  سوریه شامل گروه های شورشی سوریه کمک کرد تا برای مبارزه با کردهای مورد حمایت امریکا از آنها استفاده کند. درواقع، ترکیه شروع به آموزش نیروهای شورشی پیش از آن مورد حمایت امریکا اقدام کرد تا از آنها برای مبارزه علیه نیروهای دمکراتیک سوریه مورد حمایت امریکا استفاده کند.
این اقدام ترکیه متحد امریکا،  برای استفاده از مبارزان مورد حمایت امریکا در برابر دیگر مبارزان مورد حمایت امریکا به علت عدم هماهنگی در سیاست های مقامات امریکایی بود که برخی از آنها حتی به دنبال تخریب موفقیت هم قطاران خود بودند.
مایکل فلاین، نخستین مشاور امنیت ملی ترامپ، روابطی نزدیک با ترکیه داشت ولی برکنار شد .در همین حال، ترکیه در نشست آستانه مشغول همکاری با روسیه و ایران برای رسیدن به توافق در مورد سوریه بود. ترکیه موافقت کرد در ازای حمایت روسیه از تصرف ادلب و مناطق مجاور به دست آنکارا،  سامانه اس- ۴۰۰ روسیه را خریداری کند.
امریکا در برابر این اقدام ترکیه،  سفیر خود را  که هوادار ترکیه بود و پس از انتصاب مانع همکاری امریکا با  نیروهای دمکراتیک سوریه شده بود، احضار کرد.
امریکا در نوامبر سال ۲۰۱۸ برای سر سه رهبر پ کاکا جایزه تعیین کرد که هدف آن واداشتن نیروهای دمکراتیک سوریه به قطع رابطه با پ کا کا بود، ولی درهمین حال، مقامات ارتش امریکا به نیروهای دمکراتیک سوریه گفتند امریکا برای ثبات بخشیدن به شرق سوریه در آنجا باقی خواهد ماند.
هنگامی که امریکا در نوامبرسال  ۲۰۱۹ عقب نشینی کرد ، روسیه به یک پیروزی دیگر دست یافت و برای نجات شهرهای کردنشین از حمله شورشیان تندرو مورد حمایت ترکیه،  به توافق رسید.
سیاست های روسیه در سوریه روشن تر بوده است. ارتش و دیپلمات های روسیه با یکدیگر منازعه نمی کنند. آنها برای فروش اس- ۴۰۰ به ترکیه با یکدیگر همکاری و در عین حال، از حکومت سوریه حمایت می کنند و در عین پذیرش موضع ترکیه ، موضع  شورای دمکراتیک سوریه را نیز به رسمت می شناسند.
آنکارا مسکو و تهران را بر واشنگتن ترجیح می دهد. درحالی که ترکیه امریکا را متهم به حمایت از تروریست ها می کند و خواستار عدم ملاقات مقامات امریکایی با شورای دمکراتیک سوریه شده است ولی چنین درخواستی را از روسیه ندارد.
لابی هوادار آنکارا در امریکا از این جریان خرسند است. اگر شورای دمکراتیک سوریه با روسیه همکاری بیشتری داشته باشد، آنها می توانند مدعی شوند که شرکای امریکایی برای خارج ساختن واشنگتن از سوریه درحال همکاری با روسیه هستند.
و این پایانی خوش برای برخی از مقامات وزارتخارجه امریکا خواهد بود که فرماندهی مرکزی از سوریه خارج  شود و راهبرد نخست ترکیه دوباره مورد نظر قرار گیرد.
برخی در امریکا معتقدند ماموریت واشنگتن در شرق سوریه نادرست بود زیرا به دوره اوباما باز می گشت و و با برجام مصادف بود . آنها می گویند امریکا نباید با تروریست ها همکاری می کرد.
امریکا شاید متحدان خود در مبارزه با داعش را برای خوشامد ترکیه تضعیف کرد و شرق سوریه و اعتماد منطقه به سیاست های واشنگتن را از دست داد.  ایران توانست از تمدید تحریم ها بگریزد و ترکیه نیز سامانه  اس- ۴۰۰ روسیه را خریداری کرد.
در همین حال، برخی از مقامات امریکایی شاید احساس پیروزی کنند، زیرا طرح دیگر مقامات کشور خود را به شکست کشاندند، ولی لاورف هرگز پنج سال گذشته را صرف مبارزه با مقامات دفاعی کشور خود نکرده است.

اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه : مفید علیزاده

(Visited 39 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید