تاریخ: ۱۲:۴۵ :: ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
ایران و قدرت های بزرگ در پی تلاش آمریکا برای نابودی توافق هسته ای، به دفاع از آن برخاسته اند

رایزینگ دیوید

تایمز آو اسرائیل (رژیم اشغالگر قدس)

نمایندگان ایران و قدرت های جهانی در دیدار روز سه شنبه خود در وین اعلام کردند برای حفظ این توافق از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد. این نخستین دیدار بین این مقامات در پی اعلام تصمیم دولت آمریکا برای بازگرداندن تحریم های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران بود.
ریاست این جلسه را هلگا اشمیت نماینده اتحادیه اروپا بر عهده داشت. وی پس از این دیدار در صفحه توئیتر خود نوشت شرکت کنندگان در این جلسه بر عزم راسخ خود جهت حفظ توافق هسته ای و یافتن راهی برای اجرای کامل مفاد آن با وجود چالش های موجود، تاکید کردند.
عباس عراقچی در پی این نشست از هر گونه اظهار نظری خودداری کرد اما پیش از شرکت در این جلسه گفت بی تردید تحرکات آمریکا از مسایل عمده گفتگو با نمایندگان آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین خواهد بود.
پمپئو روز ۲۰ اوت به نیویورک سفر کرد تا آنچه را که سازوکار ماشه نامیده می شود برای ازسرگیری تحریم های لغو شده سازمان ملل علیه ایران فعال کند. در آن تاریخ نماینده دولت اندونزی در سازمان ملل که ریاست ادواری شورای امنیت را بر عهده داشت اعلام کرد برای فعال شدن چنین سازوکاری، در بین اعضای شورا اجماع وجود ندارد و به همین علت وی این موضوع را به بحث نخواهد گذاشت.
نماینده نیجر که این ماه ریاست شورای امنیت را بر عهده گرفته است روز سه شنبه گفت وی نیز همان دیدگاه نماینده اندونزی را دارد مگر اینکه حقایق تازه ای مطرح شوند که من تا کنون شاهد آن نبوده ام.
نماینده چین در گفتگوهای وین پس از نشست روز سه شنبه گفت شرکت کنندگان در این جلسه بر این عقیده بودند که امریکا به علت خروج از توافق هسته ای ، نمی تواند سازوکار ماشه را فعال کند و اقدامات واشنگتن در این زمینه در واقع تلاش برای از میان بردن توافق هسته ای است.
وی گفت دیگر کشورهای عضو توافق هسته ای نیز حاضر نیستند تا منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی بمانند و بعد در باره توافق هسته ای تصمیم بگیرند.
نماینده دولت چین گفت با اینکه آمریکا ابرقدرت است اما یک کشور بیش نیست و به همین علت دیگر کشورها به مسیری که در پیش گرفته اند ادامه خواهند داد.
میخائیل اولیانف، نماینده روسیه پیش ازاغاز نشست وین در انتقاد از آمریکا گفت در این جلسه اعضای واقعی توافق هسته ای شرکت دارند نه آنهایی که مدعی عضویت در این توافق هستند.
وی پس از گفتگوها در صفحه ئوئیتر خود نوشت شرکت کنندگان در جلسه امروز مصمم هستند تا از هر آنچه در توان دارند برای حفظ توافق هسته ای، استفاده کنند.
از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران به گونه ای فزاینده توافق هسته ای را نقض می کند و اکنون به اندازه کافی اورانیوم غنی شده برای ساخت یک بمب دراختیار دارد اما نه به اندازه و با عیار پیش از توافق هسته ای.
هفته گذشته در پی دیدار مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران در اقدامی آشتی جویانه، با بازرسی از دو سایت مشکوک به انجام فعالیت های هسته ای در اوایل دهه ۲۰۰۰ موافقت کرد. ایران پیش از این تاکید می کرد که این دو سایت به زمان پیش از توافق هسته ای مربوط می شوند و آژانس حق بازرسی از آن ها را ندارد.


اداره کل رسانه های خارجی
ترجمه : داود حیدر ی

(Visited 27 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید