تاریخ: ۱۳:۱۱ :: ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
ایران فن آوری های تازه موشکی و موتور جت را به رخ می کشد

ندیمی فرزین
انستیتو واشنگتن (سیاست‏ خاورنزدیک)

با برگزاری نمایشگاه “روز صنعت دفاعی” در ایران و رونمایی از چندین سامانه ی نظامی پیشرفته زودتر از موعد هر سال، و همزمان با تلاش های اخیر واشنگتن برای تحریم تسلیحاتی، ایران مصمم است ثابت کند که هیچ مانعی پیش پای تولید فناوری های کلیدی هوافضا وجود ندارد و تحریم های بیشتر جلوی پیشرفت در این جبهه را نخواهد گرفت.
موشک بالستیک حاج قاسم. این موشک از خانواده ی موشک های بالستیک کوتاه برد تاکتیکی فتح ۱۱۰/ذولفقار، موشکی کاملا تازه با بدنه ای بزرگ تر است که احتمالا از موتور سوخت جامد سلمان بهره می برد. طبق گفته ی وزارت دفاع، این موشک کاملا با ابزارهای آیرودینامیک کنترل می شود که موشک را در مسیرهای اگزواتمسفریک غیرقابل مانور می کند. ادعا می شود که سرعت ورود موشک به فضای ماورای جو ۱۲ ماخ است که در صورت صحت ادعا پیشرفتی نسبت به موشک های فتح ۱۱۰ و سجیل ۲ محسوب می شود.
موشک کروز دریایی ابومهندس. این موشک نسخه ی تازه ی موشک کروز حمله ی زمینی هویزه (نسل دوم موشک سومار، کپی kh-55 روسی )است. این موشک مجهز به یک سر جستجوگر رادار فعال است و ادعا می شود که بردی بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر دارد. به این ترتیب این موشک تهدیدی جدی برای دارایی های دریایی ائتلاف در دریای عرب به شمار می رود. با این حال، فقدان بسترهای مناسب پرتاب دریایی به این معنی است که در حال حاضر محدود به سکوهای زمینی است.
به گفته ی وزیر دفاع، ایران در حال توسعه ی یک موشک کروز پرتاب هوایی است. رئیس جمهور ایران نیز در سخنرانی روز صنعت دفاعی بر توسعه ی موشک های پرتاب زمینی، دریایی و هوایی به عنوان جانشین هایی برای موشک های بالستیک و افزایش قابلیت مانور و توانایی گریز آنها از شناسایی و رهگیری تاکید کرد.
موتور توربو جت اوج. این موتور با هدف تقویت تمام جت های جنگنده ی بومی ایران به کار گرفته می شود، از جمله جنگنده ی کوثر و یاسین. این موتور نسخه ی مهندسی معکوس شده ی طراحی J85 جنرال الکتریک است. در حال حاضر میلیون ها J85 در سراسر دنیا موجود است و ایران صدها نمونه آنها را قبل از انقلاب دریافت کرد.
موتور توربوفان جهش ۷۰۰٫ این موتور قابلیت بیشتری نسبت به اوج به ویژه در پهپادهای ارتفاع بالا با ماندگاری طولانی دارد. احتمالا این موتور کپی مستقیمی از طراحی های آمریکایی است و به گفته ی امیر حاتمی از همان نوعی است که در پهپاد RQ-170 به کار گرفته شده بود. استفاده از تیغه های توربینی تک کریستالی در جهش می تواند نقطه عطفی برای ایران و یک گام بسیار مهم در مسیر خودکفایی در تولید موتورهای جت با کارایی بالا برای هواپیما و تولید نیرو باشد.
در سال های اخیر ایران توانسته چه از گذر مهندسی معکوس و چه توسعه ی بومی، تولید سامانه های نظامی را تسریع کند. با ادامه ی این روند ایران می تواند توازن قدرت در خاورمیانه را به تدریج دگرش دهد. افزایش بُرد به نیروهای ایرانی امکان می دهد تا از عمق خاک خود شلیک کنند و با استفاده از مسیرهای غیر منتظره به شکل کارایی پایداری موشک ها و پرتابگرهای خود را ارتقاء دهند.

ترجمه: محمدحسن جعفری سهامیه

https://b2n.ir/634208

(Visited 73 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید