تاریخ: ۸:۴۸ :: ۱۳۹۹/۰۶/۱۰
اختلافات اسلام‌آباد-ریاض؛ پاکستان به‌دنبال تقویت روابط با ایران است

اوراسیا تایمز

اسلام آباد پس از رد درخواستش از سوی عربستان سعودی برای تشکیل جلسه ویژه‌ای برای رسیدگی به اوضاع جامو و کشمیر در سازمان همکاری‌های اسلامی، با ریاض دچار اختلاف شده است.
تصمیم پاکستان برای تشکیل یک ائتلاف موازی در کنار ترکیه و مالزی، سعودی‌ها را عصبانی کرده است تا حدی که آنها وام بدون بهره یک میلیارد دلاری را که برای اسلام آباد تمدید کرده بودند، پس گرفتند و همچنین از تمدید طرح پرداخت معوق نفت، که برای این امر در نظر گرفته شده بود، خودداری کردند.
این در حالی است که «شاه محمود قریشی»، وزیر امور خارجه پاکستان با رد اختلافات میان ریاض و اسلام‌آباد گفته بود عربستان به دلیل افت قیمت نفت با فشار اقتصادی روبرو است و پاکستان به خوبی از مشکلات عربستان سعودی آگاه است و در کنار این کشور خواهد ایستاد.
پاکستان با درک این موضوع که ممکن است حل اختلافات با عربستان سعودی به زمان زیادی نیاز داشته باشد، عمران خان برای تقویت روابط با همسایه خود پاکستان یعنی ایران، که به نظر او می‌تواند حتی قوی‌تر باشد، دست به کار شده است.
عمران خان، در گفت‌وگو با وبگاه اردو زبان ARY News ، در این باره گفته است: «ما در مقایسه با گذشته روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران داریم و این روابط باید بیشتر تقویت شوند.»
عمران خان پیش از این نیز در مقام حمایت از همسایه خود یعنی ایران برآمده بود؛ به‌طوریکه پاکستان خواستار رفع تحریم‌های آمریکا که شامل محدودیت‌های معاملات بانکی و فروش نفت می‌شود، شده بود.

(Visited 45 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید