تاریخ: ۱۹:۱۵ :: ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
آمریکا قصد خروج از سوریه را ندارد

رای الیوم (انگلستان)

شبه نظامیان کرد مورد حمایت آمریکا موسوم به نیروهای سوریه دمکراتیک (قسد) با آمریکایی ها توافقنامه ای برای توسعه میدانهای نفتی سوریه در شرق رود فرات امضا کرده اند که نشان از عزم نظامیان آمریکایی برای ماندن در سوریه است.
لیندی گراهام از سناتورهای جمهوری خواه در آمریکا گفت فرمانده نیروهای سوریه دمکراتیک (قسد) با یک شرکت نفتی آمریکایی برای نوسازی میدانهای نفتی در شمال شرقی سوریه, توافقنامه ای امضا کرده است.
پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی الحرة آمریکا اعلام کرد گراهام در جلسه کمیته روابط خارجه در مجلس سنای آمریکا با حضور مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا گفته است مظلوم عبدی فرمانده قسد به وی اطلاع داده که با یک شرکت نفتی آمریکایی برای نوسازی میدانهای نفتی در شمال شرقی سوریه توافقنامه ای امضا کرده است.
مظلوم عبدی به گراهام گفته است این بهترین وسیله برای کمک به همگان در این منطقه است.
پمپئو نیز حمایت دولت آمریکا را از این رویکرد اعلام کرده و گفته است این توافقنامه بیشتر از آنچه که انتظار می رفت, وقت برده است. او افزوده است ما الان در چارچوب اجرای آن هستیم.
به نظر می رسد شرکت آمریکایی «دلتا کرسنت ال ال سی» که در ایالت دلاویر آمریکا ثبت شده است , امتیاز این قرارداد را از شبه نظامیان قسد به دست آورده است در حالیکه یک قرارداد غیر قانونی محسوب می شود زیرا با یک طرف مسلح غیر قانونی در سوریه با وجود دولت در دمشق که در سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده, امضا شده است. این توافقنامه نشان می دهد نیروهای آمریکایی تلاش می کنند حضورشان را در سوریه تثبیت کنند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از عقب نشینی نیروهای آمریکایی از شمال شرقی سوریه در ششم اکتبر گذشته اعلام کرده بود شمار اندکی از سربازان آمریکایی در سوریه و در مناطقی که نفت وجود دارد باقی خواهند ماند.
ترامپ اواخر سال گذشته در افتتاحیه نشست سران ناتو در لندن گفته بود آمریکا نفت سوریه را به کنترل خودش در آورده است و می تواند هر طوری که می خواهد در قبال نفت سوریه عمل کند.
نیروهای آمریکایی مستقر در شرق فرات در سوریه به تازگی پایگاه نظامی شان را در فرودگاه پایگاه الشدادی در داخل میدانهای نفتی الجبسه در حومه جنوبی حسکه توسعه داده اند.
نیروهای سوریه دمکراتیک یا همان قسد که ستون آنها نیز شماری از جنگجویان کرد هستند, بر بیشتر مناطق شرقی فرات البته با حمایت نیروهای آمریکایی تسلط یافته اند.

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید