تاریخ: ۱۰:۲۴ :: ۱۳۹۹/۰۵/۱۱
آمادگی سراج و اردوغان برای جنگ و صلح در لیبی

پتروف گنادی
نزاویسیمایا گازتا (روسیه)

در استانبول، فائز سراج و رجب طیب اردوغان با یکدیگر مذاکره کردند. جزئیات این مذاکرات مشخص نیست. اما، به احتمال زیاد، این مذاکرات در رابطه با رویدادهای آینده در لیبی بوده است: نبردهای آینده بر سر شهر مهم و راهبردی سیرت و حل و فصل مساله پیرامون قدرت در دولت واحد ملی لیبی. این دو سیاستمدار پشت درهای بسته با یکدیگر مذاکره کردند و این گفتگو چند ساعت به طول انجامید.
گفتنی است که شهر سیرت، مرکز نفتی لیبی بشمار می رود و کنترل بر این شهر به معنای آن خواهد بود که سراج و ترکیه به نقطه عطفی در جنگ دست یافته اند. از این رو، پیشتر، مصر اعلام کرد که در صورت حمله به سیرت، مستقیما در این مناقشه مداخله خواهد کرد. روز دوشنبه، ۲۰ ماه ژوئیه، پارلمان مصر در خصوص اعزام نیروهای نظامی به خارج از کشور، یعنی لیبی تصمیم گیری کرد.
در روزهای ۲۱ و ۲۲ ماه ژوئیه در آنکارا، هیات روسیه به ریاست سرگی ورشینین، معاون وزیر امور خارجه روسیه، حضور یافت. در این دیدار، ابعاد گوناگون مشکلات خاور میانه با تکیه بر برقراری آتش بس سریع و حل و فصل بلند مدت مشکلات در لیبی بحث و بررسی شد.
در این اواخر، عامل دیگری نیز بروز کرده که سراج باید در خصوص آن تصمیم گیری کند: در داخل دولت واحد ملی، مبارزه بر سر قدرت شدت گرفته است. جاه طلبی های فتحی علی باشاغا، وزیر کشور لیبی، به بروز نارضایتی ها منجر شده است. او تلاش می کند، تمامی تشکیلات مسلح و مخالف حفتر را تحت الشعاع خود قرار دهد. او به دنبال محدود کردن قدرت سراج است.
یک مورد از درگیری شدید سراج و باشاغا بر سر حضور برنار آنری لوی، روزنامه نگار فرانسوی، در لیبی بوده است. لوی با هواپیمای شخصی به لیبی سفر کرد. در رسانه های گروهی لیبی گفته شده که لوی قصد داشته با باشاغا دیدار کند. اما، این خبر تائید نشده است. لوی در صفحه توییترش نوشت: «دولت لیبی هیچ روزنامه نگاری را به این کشور دعوت نمی کند». او وعده داده که بعدها، در خصوص سفرش به لیبی به صورت مفصلی، مقاله خواهد نوشت.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

https://b2n.ir/191067

(Visited 29 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید