تاریخ: ۱۲:۲۴ :: ۱۳۹۹/۰۵/۱۰
سیاست خارجی بایدن در مقابل ترامپ

لادهى ملیحه سفیر سابق پاکستان در امریکا، انگلیس و سازمان ملل
دان (پاکستان)

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری امریکا تاثیرات جهانی قابل توجهی به همراه خواهد داشت. آیا این به معنای تداوم سیاست خارجی پیشین یا ایجاد تغییراتی در سیاست خارجی کنونی امریکا خواهد بود؟
درحال حاضر، میزان محبوبیت بایدن بالاتر از ترامپ است که به علت سوءمدیریت شیوع کرونا و افول اقتصادی با کاهش میزان تائید روبرو شده است.
بررسی رویکردهای متفاوت این دو نفر درقبال سیاست خارجی بر اساس گفته ها و عملکرد آنها سودمند است .
سیاست خارجی انعکاسی از قدرت و انسجام داخلی است و امریکا نیز در این مورد استثنا محسوب نمی شود.
روش های اختلاف برانگیز و رهبری ستیزه جویانه ترامپ و سیاست های جنجالی نژادی و پلیسی او کشور را در وضعیت آشوب قرار داده است که در صورت انتخاب دوباره وی، تشدید خواهد شد.
بایدن در صورت پیروزی، به دنبال برطرف ساختن اختلافات داخلی و ترمیم وجهه آسیب دیده امریکا در جهان خواهد بود و این نخستین تفاوت اساسی میان آنهاست.
رویکر کلی آنها در سیاست خارجی نیز بسیار متفاوت به نظر می رسد. بایدن برخلاف ترامپ بسیار متعارف و قابل پیش بینی است.
انتظار می رود ترامپ سیاست یک جانبه موسوم به « نخست امریکا» را ادامه دهد و به خروج از سازمان ها و قرادادهای بین المللی ادامه دهد ولی بایدن دارای سابقه طولانی در سیاست خارجی است و خود را به عنوان یک سیاستمدار لیبرال بین المللی گرا معرفی کرده است. او به دنبال احیای اعتبار چندجانبه گرایانه امریکا و پیوستن دوباره به سازمان های جهانی و بهبود روابط با اروپا و آسیا برخواهد آمد.
انتظار می رود بایدن به برجام بازگردد و برای تقویت آن تلاش کند.
درمورد مهمترین روابط دوجانبه جهان میان امریکا و چین، ترامپ در صورت پیروزی همچنان مسیر ستیزه جویانه را با اتخاذ سیاست های تحریک آمیز دنبال خواهد کرد ولی بایدن در این زمینه کمتر از ترامپ ستیزه جو است و شاید به دنبال زمینه های همکاری در مورد شرایط اقلیمی و کره شمالی برآید.
ترامپ در مورد افغانستان قصد خود را برای خروج از این کشور و پایبندی به توافق دوحه اعلام کرده، ولی بعید است بایدن در این مورد تغییر رویکرد دهد.
انتظار نمی رود که منطقه جنوب آسیا اولویت اصلی برای هردو نامزد باشد ولی احتمالاً هردو برای مهار چین، روابط با هند را تقویت خواهند کرد . ولی بایدن مشکلات روابط با هند را می داند و از اعتراض به نقض حقوق بشر در آن کشور پروا نخواهد کرد.
او در رقابت های تبلیغاتی خود اعلام کرده که از رنج مسلمانان امریکا نسبت به مسائل جامو و کشمیر آگاه است و از هند خواسته است همه اقدامات لازم را برای احقاق حق همه مردم کشمیر انجام دهد.
انتظار می رود بایدن به شکل قابل پیش بینی تر از ترامپ با اسلام آباد رابطه برقرار سازد، ولی این مساله به میزان تمایل اسلام آباد برای تعامل با دولت بایدن بستگی دارد.

اداره کل رسانه های خارجی
مترجم: مفید علیزاده

https://b2n.ir/949254

(Visited 11 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید