تاریخ: ۱۴:۰۹ :: ۱۳۹۹/۰۵/۰۸
هواپیماهای جنگنده امریکایی مانع از پرواز هواپیمای ایرانی شدند

میس میک لیدیا

گازتارو (روسیه)

دو فروند هواپیمای جنگنده امریکایی به صورت بسیار خطرناکی، به هواپیمای مسافربری ایرانی ماهان که از تهران به سوی بیروت عازم بود، نزدیک شدند که در نتیجه آن، خلبان هواپیمای ایرانی برای گریز از برخورد با این هواپیماها ناگزیر به تغییر سریع سطح ارتفاع خود شد. این رویداد در آسمان سوریه رخ داده است. به خاطر فرود اضطراری هواپیما در فرودگاه دمشق، چند نفر از مسافران هواپیمای ایرانی زخمی شده اند. این در حالی است که در فرماندهی مرکزی امریکا اطمینان داده اند که پرواز هواپیماهای جنگنده حرفه ای و براساس استانداردهای بین المللی بوده است. به گفته آنان، هواپیماهای اف – ۱۵ امریکا پرواز همیشگی خود را در منطقه ائتلاف انجام می دادند و فاصله آنها با هواپیمای ایرانی به هیچ وجه، نزدیک نبوده است.
این خبر را ابتدا خبرگزاری رویترز و شبکه تلویزیونی المیادین منتشر کردند و از ایجاد مزاحمت هواپیماهای جنگنده برای هواپیمای مسافربری ایران در آسمان سوریه خبر دادند و ساعاتی بعد مشخص شد که این هواپیماهای جنگنده متعلق به امریکا بوده است.
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در تفسیری از این رویداد، وعده داد که تهران در حین بررسی این رویداد، تدابیر لازم را اتخاذ خواهد کرد. موسوی اعلام کرد که پس از این رویداد، مجید تخت روانچی با آنتونیو گوتریش ارتباط برقرار کرده است. وی هشدار داده که تهران در وقوع هر گونه رویدادی برای هواپیمای ایرانی در حین بازگشت به ایران، واشنگتن را مقصر خواهد دانست. این پیام به سفیر سوئیس در تهران نیز که حافظ منافع امریکا است، ابلاغ شده است.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

https://b2n.ir/875689

(Visited 28 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید