تاریخ: ۹:۳۰ :: ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
آن سوی توافق ایران و چین

ساراسوات دیپیکا
ایندین اکسپرس (هند)

توافق ۲۵ ساله میان ایران و چین توجه بسیاری را در جهان به خود جلب کرده است. این توافق در زمانی مطرح می شود که چین دیپلماسی گرگ جنگجو را بدر زمانی که جهان با کرونا دست به گریبان است، اتخاذ کرده است .
چین درخلال جنگ هشت ساله میان ایران و عراق، به بزرگترین منبع تامین جنگ افزار و حامی اصلی صنایع نظامی درحال شکوفایی ایران تبدیل شد و همچنین از ایران در برابر فشارهای بین المللی پس اتخاذ سیاست مهار دوجانبه کلینتون حمایت کرد.
چین در سال ۲۰۱۰ جای اتحادیه اروپا را به عنوان بزرگ ترین شریک تجاری ایران گرفت و حدود یک سوم از تجارت خارجی ایران را به خود اختصاص داد. پکن حدود ۵۴ درصد از نفت خام ایران را به شیوه های مختلف از جمله پایاپای خریداری کرده است.
نگاه تهران به طرح یک کمربند یک جاده همراه با بیم و امید بوده است. ایران از یک سو ، این ابتکار را تغییر دهنده بازی و تقویت کننده جایگاه منطقه ای خود می داند و از طرف دیگر، نگران تسلط اقتصادی چین بر منطقه ای است که به طور سنتی بازار اصلی تولیدات ایران محسوب می شده است.
تسلط چین بر بازارهای انرژی آسیای میانه و طرح اتصال این منطقه به قفقاز از طریق دریای خزر ، بر جایگاه ایران به عنوان مسیر انتقال انرژی تاثیر خواهد گذاشت.
ایران همچنین با تعمیق روابط با پکن از امکان تحرک در دیگر عرصه های روابط مهم از جمله با هند برخوردار می شود.
ایران از رفتار هند در روابط اقتصادی با تهران ناامید شده است و از هر اهرمی برای فشار بر این کشور استفاده می کند، ولی درخواست های مکرر ایران از هند برای داشتن روابط اقتصادی چند وجهی و کاستن تاثیرات نفوذ طرف سوم یعنی امریکا، بیانگر آن است که تهران نگاه خود را هرچه بیشتر به طرف شرق دوخته است و قصد دارد آزادی عمل خود را هرچه بیشتر افزایش دهد.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مفید علیزاده

https://b2n.ir/571244

(Visited 132 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید