تاریخ: ۹:۰۹ :: ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
شوک وارده از سوی ایران هند را به فرصت طلبی از معافیت تحریمی امریکا برانگیخت

افراسیابى کاوه
آسیا تایمز (هنگ کنگ)

اوایل ماه جاری مقامات دهلی نو از شنیدن خبر کنار گذاشته شدن هند از یک پروژه مهم سرمایه گذاری در ایران به نفع چین، به شدت شگفت زده شدند.
این چشم انداز که هند به علت تعلل در سرمایه گذاری شاید نقش خود را در احداث خط آهن متصل کننده بندر چابهار به زاهدان و مرز افغانستان از دست بدهد، پرسش هایی را در مورد اولویت های خارجی دولت هند برانگیخت.
از آنجا که هند همراهی گاهی افراطی را در تحریم های امریکا علیه ایران از خود نشان داده و واردات انرژی از ایران را به تعلیق درآورده است، پس نباید تعجب کرد که ایران نیز اقدام به کنار گذاشتن هند از پروژه مذکور کرده باشد.
همزمانی این اقدام ایران که با تنش های مرزی میان چین و هند و اخبار مشارکت های ۲۵ ساله میان ایران و چین، بسیار مهم است.
برای هند بسیار سخت است که میدان را به چین واگذار کند. اگر توافق ده ساله جاری میان دهلی نو و تهران در سال ۲۰۲۶ پایان یابد، پکن می تواند ابتکار یک کمربند یک جاده خود را در چابهار با قدرت گسترش دهد.
ایران ترجیح می دهد که چین و هند همزمان از پروژه چابهار بهره ببرند ، ولی با نزدیک تر شدن هرچه بیشتر ایران به چین، سرنوشت چابهار برای همه طرف ها اهمیت بیشتری یافته است .
پرسش بزرگ این است که آیا ایران می تواند هردو کشور چین و هند را وارد بازی و همزمان منافع هردو را برآورده کند- به ویژه اگر هند به همسو نگه داشتن سیاست خارجی خود با امریکا و اسرائیل ادامه دهد و به رقابت با چین بپردازد.
درحال حاضر تفکر غالب در ایران این است که جمهوری اسلامی می تواند منافع همزمان را از تجارت با هند و چین به دست آورد ، ولی اقلیتی نیز وجود دارد که معتقدند دهلی نو درحال فاصله گرفتن از ایران است و نباید به بهبود روابط قابل توجه با هند امید بست. دولت هند به ویژه مورد انتقاد رهبری ایران به علت سوء رفتار با جمعیت مسلمان خود است.
۹- یک استاد علوم سیاسی در تهران که خواست نامش فاش نشود، می گوید شوک تهران به هند تاثیر مطلوبی را در واداشتن دولت هند به توجه به شکایت و نگرانی های ایران داشته است.
سفیر هند در دیدار با قالبیاف و معاون وزیر راه ایران زمینه های همکاری در مورد پروژه خط آهن چابهار و زاهدان را بررسی کرده است.
آن چه ایران واقعاً خواستار آن است توانایی هند در اتخاذ سیاست مستقل در قبال ایران است.
رئیس مجلس هند نیز قرار است به زودی به ایران سفر کند که نشانه دیگری از تمایل هند به حضور در ایران به عنوان شریک منطقه ای است.
ایران اکنون به دنبال اطمینان از پایبند بودن هند به پروژه چابهار و منطقه آزاد تجاری متصل به کشورهای محصور در خشکی آسیای میانه است.
از نظر تهران ، معافیت قائل شدن ترامپ برای فعالیت های هند در چابهار فرصتی بی نظیر برای سرمایه گذاری در ایران است، ولی هند تاکنون اولویت کمتری را برای روابط با ایران قائل شده است.
استاد ایرانی علوم سیاسی می گوید ایران هرگز نمی خواهد معافیت های طرح توسعه بندر چابهار از تحریم های آمریکا پایان یابد ولی اگر از هند بخواهد که از چابهار خارج شود، شاید این معافیت ها پایان یابد. از طرف دیگر، قائل شدن حق انحصاری برای هند در جنوب ایران بدون کسب منفعت چشمگیر، چندان جذاب نیست.
حفظ روابط سالم با هند در برابر پس زمینه ای از وابستگی های متقابل وفزاینده میان ایران و چین به نفع تهران است، زیرا ایران را از تبلیغات تبدیل شدن به کشور اقماری چین، مبرا می کند.
به جرات می توان گفت دولت هند که از توافق ۲۵ ساله یکه خورده است ، تعهد خود را به پروژه چابهار هرچه بیشتر نشان خواهد داد و شاید دولت مودی نقش واسطه را میان ایران و امریکا بازی کند.
اگر این اقدام متوازن کننده صورت نگیرد، محو شدن تدریجی علاقه هند به ایران به نفع چین تقریباً قطعی است.

اداره کل رسانه های خارجی
مترجم: مفید علیزاده

https://b2n.ir/836250

(Visited 87 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید