تاریخ: ۱۳:۳۰ :: ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اقدام متهورانه و خصمانه آمریکا که جان مسافران هواپیمای مسافربری ماهان را در سفر به بیروت به خطر انداخت

علامه عدنا

رای الیوم (انگلستان)

به گفته یک شاهد عینی که سوار بر هواپیمای ماهان به مقصد بیروت بود، چندین جنگنده آمریکایی به صورت خطرناکی به این هواپیما نزدیک شده و جان مسافران را به خطر انداختند.

این اقدام، تروریسم دولتی علیه یک هواپیمای مسافربری عادی در مسیر پروازی شناخته شده در سطح بین المللی است و آمریکا حقی برای ایجاد مزاحمت برای هواپیماها بر فراز کشور سوریه را ندارد.
باید اشاره کرد آمریکا و کشورهای هم ائتلاف او که در خاک سوریه حضور دارند، این حضور آنها بدون هماهنگی با دولت سوریه بوده و طبق قانون بین المللی نیروهای اشغالگر به شمار می روند و حقی برای فعالیت در حریم هوایی این کشور ندارند.
این اقدام نقض توافقنامه های بین المللی درباره ایمنی پروازهای مسافربری و نقض قانون حاکمیت کشورها بر اراضی خود محسوب می شود.
اقدام خلبان ایرانی بر کاهش ارتفاع بدون اطلاع به مسافران برخلاف پروتکل های پروازی است و اینجا راز مهمی نهفته است که تنها خلبان از آن باخبر است. آیا او این اقدام را در جهت دور کردن خطری انجام داده است؟
نزدیک شدن دو جنگنده به هر هواپیمای مسافربری برای کنترل مسیر آن است. باید اشاره کرد نزدیک شدن جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی به صورت خصمانه و تحریک کننده این برداشت را برای خلبان ایجاد کرده آنها قصد اقدامات جنایت کارانه را دارند. راز مهم در تماس میان او و فرمانده یکی از این جنگنده ها است که باعث شد او تصمیم کاهش غافلگیرانه ارتفاع را اتخاذ کند.
خلبان و کمک خلبان ها گزارش خود را خواهند داد و تماس صوتی انجام شده او شنیده خواهد شد و این اقدام تحریک آمیز آمریکا ارزیابی خواهد شد. این اقدام بدون واکنش نخواهد بود و ایران درباره پاسخ مناسب به آن برای بازدارندگی آمریکا از این اقدامات تروریستی ناقض قوانین بین المللی  تصمیم خواهد گرفت.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهری بهرامی

(Visited 26 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید