تاریخ: ۹:۰۱ :: ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
آفریقا فقط از یک بحران رنج نمی برد

تیلکه تیلو

فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ (المان)

اخیرا سازمان “پزشکان بدون مرز” درباره “مرگ خاموش در زمان کووید ۱۹” هشدار داده است. نگرانی این است که امسال شمار قربانیان سرخک بسیار افزایش یابد. در بیشتر کشورهای صنعتی، این بیماری از مدت ها پیش به خاطر وجود واکسن های مؤثر، دیگر نگران کننده نبوده و چند سالی است که پزشکان با موفقیت در حال سرکوب آن در کشورهای در حال توسعه بوده اند. اما اکنون مبارزه با ویروس کرونا باعث شده مبارزه با سرخک و سایر بیماری ها در اولویت پایین تری قرار گیرند.
سازمان بهداشت جهانی و یونیسف نیز می دانند که تمرکز بر ویروس جدید احتمالا عواقب فاجعه آمیزی خواهد داشت. بر اساس تحقیق اخیر این دو سازمان، طی چهار ماهه نخست امسال، تعداد واکسن های دیفتری، کزاز و سیاه سرفه که در سراسر جهان تزریق می شود، برای اولین بار طی حدود ۳۰ سال کاهش قابل توجهی داشته است.
در بسیاری از کشورهای آفریقایی، ترس از کووید ۱۹ منجر به واکنش های سختگیرانه ای شده: مرزها بسته و محدوده های نظامی تعیین شده، زنجیره های تأمین نابود گردیده و هزاران شغل از بین رفته اند. در بسیاری از مناطق تأثیرات این وضعیت بر سلامتی مردم مشاهده می شود. سازمان ملل متحد در مورد قحطی هایی که در آفریقا میلیون ها دلار هزینه داشته و احتمال ۴۰۰ هزار مورد مرگ و میر بیشتر در اثر مالاریا به خاطر توقف اقدامات محافظتی هشدار می دهد.
بسیاری از کشورها فعالیت های واکسیناسیون گسترده خود را علیه بیماری هایی مانند وبا، سرخک، مننژیت، فلج اطفال، کزاز، حصبه و تب زرد متوقف کرده اند. حتی سازمان بهداشت جهانی نیز برای جلوگیری از شلوغی زیاد توصیه به چنین کاری کرده است. اتیوپی، بورکینا فاسو، کنگو، نیجریه، سنگال، چاد و جمهوری آفریقای مرکزی ممکن است امسال شاهد افزایش بیماری های بسیار خطرناک باشند.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرّم

(Visited 7 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید