تاریخ: ۹:۱۰ :: ۱۳۹۹/۰۴/۱۰
آمریکا همان سوءرفتارهایی را مرتکب می شود که در کشور دیگر محکوم می کند

ساویر ایدا

 الجزیره (قطر)

 

دولت آمریکا که همواره سرکوب معترضان را از سوی دولت های سرکوبگر محکوم می کرد، در واکنش به اعتراضات مربوط به کشته شدن جورج فلوید، نتوانست بر اساس معیاری هایی رفتار کند که از دیگر کشورها انتظار دارد و در سه هفته گذشته، پلیس این کشور در برابر اعتراضات مسالمت آمیز روش هایی را به کار برد که دیگران را به علت استفاده از آن ها محکوم می کرد. این واکنش ها به توانایی این کشور برای ترویج احترام به حقوق بشر در خارج بیش از پیش ضربه زد.

پلیس در برخی از شهرها معترضان را کتک زد و دست به دستگیری های گسترده اقدام و از سلاح های غیر مرگبار و نیروی نظامی برای پراکندن معترضان استفاده کرد.
بسیاری از افرادی که در دستگیری های گسترده پلیس بازداشت می شدند، برای ساعت ها و گاهی بیش از یک روز در مکان هایی شلوغ و در شرایط نامناسب و بدون هیچ گونه حفاظتی در برابر کرونا نگه داشته می شدند. تعداد زیادی از خبرنگارانی که سرگرم تهیه خبر بوده اند، نیز دستگیر شدند.
در برخی از شهرها، به برخی از ناظران حقوقی نیز با وجود داشتن علامت های مخصوص، حمله شد و به سوی آن ها گاز اشک آور پرتاب شده و یا دستگیر شدند. در ساکرامنتو یکی از معترضان از ناحیه صورت هدف اصابت گلوله های پلاستیک قرار گرفت. به برخی از ناظران و امدادگران نیز حمله شد. این ها همگی از افرادی هستند که بر اساس قوانین بین المللی حقوق بشر، نباید بابت انجام وظیقه ای که بر عهده دارند، با آن ها برخورد شود.
بر اساس قوانین بین المللی، فقط در شرایط حاد و بسیار ضروری می توان از گاز اشک آور استفاده کرد و پلیس باید پیش از توسل به زور، از روش های عاری از خشونت استفاده کند.
دولت آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۹، سرکوب معترضان عراقی را در اعتراضات مسالمت آمیز با روش هایی مشابه آن چه در آمریکا شاهد بودیم، محکوم کرده بود.
آمریکا باید به معیارها و موازین بین المللی در حقوق بشر و ملاحظاتی که از دیگر دولت ها در برخورد با اعتراضات خیابانی انتظار دارد، پایبند باشد. دستگیری های گسترده و توسل بیش از حد به زور در اعتراضات اخیر در آمریکا برای بسیاری از مردم آمریکا، به ویژه رنگین پوستان چندان شگفت آور نبود.
امیدوارم این اعتراضات و خشم جهانی و افزایش دقت مردم در رفتار پلیس در داخل آمریکا و در سراسر جهان عاملی برای اصلاحات اساسی شود.
برای تضمین رعایت حقوق بشر در آمریکا و نیز برای این که دولت این کشور بتواند در ترویج تأثیرگذار رعایت حقوق بشر و حاکمیت قانون در دیگر کشورها اعتبار لازم را داشته باشد، تغییرات نظام مند و بنیادی در نیروی پلیس و امنیت مردم در سراسر آمریکا لازم است.

 

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهتاب نورمحمدی

(Visited 10 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید