گروه: اخبار
تاریخ: ۹:۲۷ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۹
رژیم صهیونیستی آغاز اکتشاف گاز در بلوک ۹ متعلق به لبنان را تصویب کرد

منابع خبری عبری با اعلام این خبر باری دیگر مدعی شدند قسمتی از بلوک ۹ نفت و گاز لبنان، متعلق به رژیم اشغالگر صهیونیستی است.
صهیونیست ها تاکنون این طرح را به علت نگرانی از واکنش لبنان معلق نگه داشته بودند.
مناطق مرزی لبنان و فلسطین اشغالی در دریای مدیترانه شامل یک منطقه مثلثی شکل به مساحت ۸۶۰ کیلومتر مربع است که وجود منابع انرژی در این محدوده بر اهمیت آن افزوده است.
زمستان سال ۹۶ رژیم صهیونیستی ادعا کرد یکی از میدان های نفت و گاز لبنان در دریای مدیترانه موسوم به بلوک ۹ متعلق به آن است. ادعا و تهدیدی که با واکنش تند مقام های بیروت مواجه شد.
لبنانی ها متحد و به شدت در برابر این ادعا موضع گرفتند، اما صهیونیست ها همچنان تهدید می کردند؛ تا اینکه «سیدحسن نصرالله» دبیر کل حزب الله در اظهاراتی توازن قدرت با تل آویو را به رخ کشید و گفت: «اگر دولت و حاکمیت لبنان بخواهد تاسیسات نفتی اسرائیلی در چند ساعت از کار خواهد افتاد».
«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان نیز در آن وقت تاکید کرد:” کشورش آمادگی دفاع از خود را در صورت تجاوز رژیم صهیونیستی دارد.”
همین یک صدایی کافی بود تا صهیونیست ها دست از تهدید و ارعاب بکشند و این طرح را به تعلیق درآورند. برخی کارشناسان لبنانی می گویند احتمال دارد اشغالگران، از نبود مرزهای بین المللی و خطی که منابع هر سرزمین در دریا را مشخص می کند، سوء استفاده کنند.
طبق اکتشافاتی که در سال ۲۰۰۹ میلادی انجام شد، لبنان، به همراه قبرس، مصر و فلسطین اشغالی در حوزه نفتی شرق مدیترانه قرار گرفت؛ اما لبنان به علت دخالت های خارجی و مشکلات سیاسی در داخل، نسبت به دیگر کشورهای این حوزه نفتی کار استخراج نفت را با تأخیر شروع کرد.

(Visited 10 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید