تاریخ: ۱۰:۴۵ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
برگ ایران و فرصت های ترامپ در دور دوم انتخابات

الخطیب علاء

رای الیوم (انگلستان)

برگ ایران اهمیت زیادی در انتخابات آمریکا به عنوان برگ برنده برای ترامپ یا رئیس جمهور بعدی دارد.
روابط آمریکا-ایران بسیار پیچیده و دارای جایگاه ویژه ای در سیاست واشنگتن در خاورمیانه است چرا که آمریکا ایران را مانع بسیاری از نقشه های خود در این منطقه می داند. از این رو تلاش دارد برای این بحران راه حلی بیابد.
ایران نیز سیاست آمریکا را علیه خود خصمانه می داند. سیاستی که به ضرر کشورهای منطقه بوده و به سمت اسرائیل گرایش دارد و باعث تنش و بی ثباتی شده است. همچنین از دیدگاه این کشور این سیاست آمریکا باعث بحران روابطش با کشورهای عربی شده است.
محبوبیت ترامپ پس از بحران تظاهرات ها و قیام داخلی علیه سیاست هایش از ۴۳ درصد به ۳۵ درصد کاهش یافت و جو بایدن ۱۸ درصد از او پیشی گرفت.از این رو او تصمیم گرفت با برگ ایران بازی کند و در این راستا زمانی که ایران مایکل وایت، سرباز سابق آمریکایی را آزاد کرد؛ خواستار مذاکره با این کشور شد.
وی همچنین به عنوان پیامی در جهت آتش بس سامانه پاتریوت را از منطقه خارج کرد. اجازه دریافت بهای ۴۰۰ میلیون دلار صادارات نفت این کشور به عراق را صادر کرد، صادرات برق را به مدت دو سال تمدید کرد و حرکت کشتی های ایران به سمت ونزوئلا را نادیده گرفت.
ترامپ خواستار مذاکره شد و به امکان امضای پروتکل الحاقی اشاره کرد؛ ایران با این پیشنهاد مخالفت نکرد؛ اما امضای آن را به پس از انتخابات آمریکا مشروط کرد. این مسئله خشم ترامپ را برانگیخت و تحریم ها را شدت بخشید. تمام اینها ورشکستگی ترامپ و عدم توانایی او برای بازی با برگ ایران را نشان می دهد.
برخی می گویند رویدادهای لحظه ای باعث نمی شود در انتخابات آمریکا تغییری ایجاد شود. بلکه این انتخابات یک سیستم یکپارچه است. ترامپ احساسات سفید ها یعنی دو سوم جمعیت آمریکا را برانگیخته و میلیون ها فرصت شغلی ایجاد کرده است. مهاجرت را متوقف کرده و اقتصاد آمریکا را تکان داده است و از سوی دیگر اسرئیل به حضور او نیاز دارد.
تمام این عوامل را باید مد نظر قرار داد؛ اما عوامل مهمی را صاحبان این نظریه نادیده گرفته اند. به این ترتیب که او تنها رئیس جمهوری نیست که از اسرائیل حمایت می کند. بلکه این حمایت از اصول ثابت سیاست آمریکا است. احساسات سفید پوستان نیز نکته مهمی نیست زیرا اکثریت دشمنان او سفید هستند و دارای حامیانی در میان توده مردم هستند. از سوی دیگر دشمنی که او در شبکه های اجتماعی برانگیخت، به نفع او در انتخابات نخواهد بود.
در هر صورت برگ ایران حلقه نجات یا شکست او در انتخابات خواهد بود، اما آیا ترامپ به مقصود خود خواهد رسید؟

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهری بهرامی

(Visited 52 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید