تاریخ: ۱۴:۰۱ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
چرا مصر علیه لیبی تهدید به جنگ می کند نه علیه اتیوپی؟

ابوهلال فراس

عربی ۲۱ (انگلستان)

تهدید عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر به مداخله نظامی در لیبی، تهدیدی غیرعملی و غیرمنطقی است. از زمان جنگ جهانی دوم، جنگ راه مناسبی برای حل بحران ها نبوده و قدرتمندترین کشورهای جهان نیز نتوانسته اند با جنگ به اهدافشان دست یابند. به همین علت است که آمریکا از اوایل دهه ۱۹۹۰ بیشتر بر قدرت نرم برای تحقق اهدافش در کنار استفاده محدود از نیروی نظامی تاکید دارد.
مصر به علل زیادی نباید به جنگ در لیبی یا در اتیوپی فکر کند. نخست آن که جنگ، نمی تواند راه حل بحران مصر باشد. هیچ سناریوی مبتنی بر محاسبات سیاسی و نظامی وجود ندارد که پیش بینی کند جنگ مصر در لیبی یا اتیوپی «تفریح» خواهد بود و اهداف و منافع این کشور را تامین خواهد کرد.

علت دوم به هزینه اقتصادی سنگین جنگ مربوط می شود. هر جنگی که مصر وارد آن شود، هزینه سنگینی بر اقتصاد این کشور تحمیل خواهد کرد و امکان اصلاح اقتصاد فرسوده این کشور را از بین خواهد برد و هرگونه امید به توسعه در این کشور را نقش برآب خواهد کرد.
علت سومی که موجب می شود مصر به جنگ فکر نکند، هزینه انسانی جنگ است. با توجه به توسعه عظیم توان تخریب سلاح ها به ویژه نیروی هوایی، همه طرف های جنگ متحمل تلفات زیادی خواهند شد. هیچ تضمینی وجود ندارد که جنگ مصر در خاک لیبی یا اتیوپی باقی بماند بلکه دیگر طرف ها در صدد انتقال جنگ به خاک مصر برخواهند آمد که نتیجه آن جنگ تمام عیار است.
علاوه بر آنچه گفته شد، آمریکا مانع وقوع جنگ بین هم پیمانانش خواهد شد. مصر و اتیوپی و ترکیه همگی هم پیمان واشنگتن محسوب می شوند و به رغم اختلافاتی که بین آنها پدیدار می شود، در نهایت آنها متحد یکدیگر هستند و جنگ بین آنها به نفع واشنگتن نیست.
از این رو معتقدیم مصر هیچ جنگی را در خارج از خاک خود آغاز نخواهد کرد و تهدیدات السیسی در خصوص لیبی و اشاره برخی شخصیت های نظام مصر به جنگ با اتیوپی، صرفا سخنانی برای مصرف داخلی و خارجی است.
مصر به علل داخلی و خارجی نمی تواند وارد جنگ شود و متاسفانه توانایی در پیش گرفتن یک دیپلماسی قدرتمند را هم ندارد که بتواند به این کشور برای حل بحران هایش کمک کند. مصر راهی جز ایجاد تغییرات ریشه ای در سیاست خارجی خود ندارد به طوری که این سیاست، مبتنی بر محاسبات امنیت ملی مصر باشد نه مبتنی بر کشمکش های داخلی در این کشور.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 37 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید