تاریخ: ۱۰:۲۹ :: ۱۳۹۹/۰۴/۰۷
تحریم ها علیه ایران: افزایش نبرد دیپلماتیک

دالانسون فرانسوا

لاکروا (فرانسه)

امریکا طرح قطعنامه ای را برای تمدید تحریم سازمان ملل در فروش سلاح های متعارف به ایران را به شرکای خود در شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد داد.
با وجود مخالفت روسیه و چین، هیچ احتمالی برای تصویب این قطعنامه وجود ندارد. در صورت عدم دست یابی به موافقت آنها،  امریکا در نظر دارد بند توافق هسته ای ایران که امکان بازگرداندن تحریم های سازمان ملل را فراهم می کند ، فعال کند.
امریکا با وجود خروج از توافق هسته ای هنوز خود را کشورامضاء کننده این توافق می نامد، و به این بهانه خود را محق می داند تا از این مفاد استفاده کند. احتمال دارد امریکا رای شورای امنیت را برای لغو تحریم ها وتو کند.
فرانسوا نیکولو ، سفیر سابق فرانسه در تهران، گفت: «اروپایی ها در صدد راه میانه به عنوان مثال تمدید تحریم یک یا دو ساله هستند، اما روسیه و چین آن را نمی پذیرند و از ایران حمایت خواهند کرد. شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته اختلاف جامعه بین المللی را نشان داد. از میان ۳۵ کشور عضو، ۲۵ رای به قطعنامه پیشنهادی آلمان، فرانسه و انگلستان رای موافق و روسیه و چین رای مخالف و هفت کشور از جمله هند رای ممتنع دادند.»
در حالی که مایک پومپئو تلاش می کند تا با افزایش تحریم ها، توافق را نابود کند، اروپایی ها به دنبال اتلاف وقت کردن هستند.

فرانسوا نیکولو می گوید: «کافی است که فقط ۹ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت از در دستور کار قرارگرفتن بند مذکوردر شورای امنیت جلوگیری کنند. این امر امکان پذیر است. این نمایش قدرت ایران و امریکا است و نمایش توانایی آنها نیست.»


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: سیده هاجر محسنیان

(Visited 27 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید