رویدادها در امریکا – جشنی برای دشمنان واشنگتن

عیسی اف ماکسیم

رگنیوم (روسیه)

امتناع آنگلا مرکل از دعوت دونالد ترامپ به شرکت در اجلاس گروه هفت و همچنین، اعتراض بوریس جانسون علیه طرح های رئیس کاخ سفید در زمینه عضویت روسیه در گروه هفت نشان می دهد که در میان متحدان امریکا تا چه حد واکنش ها به سرکوب سر سختانه اعتراضات در امریکا توسط دولت این کشور منفی می باشد.
برای حزب کمونیست چین، کاخ کرملین و برخی دیگر از کشورها این روند منفی برای امریکا، جشن محسوب می شود. چین ضمن اشاره به تبعیض های نژاد پرستانه و سرکوب اعتراضات صلح آمیز در امریکا، واکنش تندی به دولت این کشور نشان داد. محمد جواد ظریف نیز با شهروندان امریکایی ابراز همدردی کرده است.
طی سالیان متمادی، دیپلماسی امریکا موفق شده بود، دیگر کشورها را به رعایت اصولی مانند آزادی رسانه، آزادی بیان و حق اعتراض صلح آمیز متقاعد سازد. اما، اکنون، خود این کشور این اصول را رعایت نمی کند.
رویدادهای یک هفته اخیر به عامل مهمی برای از میان رفتن اعتمادها به امریکا تبدیل شده است. ظاهرا، این رویدادها ضربه آخری بود به وجهه و اعتبار امریکا در برابر متحدان اروپایی اش. پیش از این نیز ترامپ بارها، به خاطر خارج شدن از توافق های بین المللی مهم و تعیین عوارض برای واردات کالاها از کشورهای اروپایی، به اعتماد کشورهای اروپایی خدشه وارد کرده بود.

سیاست داخلی و خارجی ترامپ همواره، برای کشورهای اروپایی غیر قابل پیش بینی بوده است. در گذشته، واشنگتن از تجارت آزاد، تاسیس نهادهای چند جانبه، دموکراسی و حقوق بشر حمایت می کرد. اما، با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ همه چیز تغییر یافت. به اعتقاد کشورهای اروپایی، ترامپ به هیچ وجه، قابل اعتماد نیست. او ممکن است وعده ای دهد، اما در آخرین لحظه از آن صرفنظر کند.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 164 times, 3 visits today)

پاسخی بگذارید