تاریخ: ۱۴:۴۱ :: ۱۳۹۹/۰۳/۱۴
ضربه ای که خروج آمریکا به سازمان بهداشت جهانی می زند

باندو کازوماسا

سانکی(ژاپن)

نگرانی از نزدیک شدن سازمان بهداشت جهانی به چین
انتظار می رود خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی ، که بزرگترین حمایت کننده این سازمان به شمار می آید ،‌ مقابله جهانی با شیوع ویروس کرونا را تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است سازمان بهداشت جهانی در آینده به چین که تمایل دارد به این سازمان کمک کند ، نزدیک شود و همین امر موجب نگرانی هایی در سطح جهانی شده است. خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی بدین مفهوم است که این سازمان به طور دائم دریافت کمک مالی به مبلغ ۴۵۰ میلیون دلار در سال را از دست می دهد.
متخصص بیماری های عفونی در انگلستان درباره خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی گفت ،‌ خروج آمریکا ممکن است اشتراک گذاری اطلاعات پیرامون ویروس کرونا با آمریکا را (‌ که بیشترین شمار مبتلایان در جهان را دارد ) به تاخیر اندازد. وی در ادامه با اشاره به اینکه:« همکاری بین المللی و بودجه لازم تاثیر مهمی در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا دارد » از خروج آمریکا از سازمان بهداشت جهانی ابراز نگرانی کرد.
تدروس ، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی ،‌ در پاسخ به نامه رییس جمهور آمریکا در روز هیجدهم ماه مه مبنی بر اینکه:«‌ چنانچه در سازمان بهداشت جهانی اصلاحات صورت نگیرد ، ترک این سازمان را بررسی خواهد کرد » هیچ اقدامی نکرده است. با توجه به عدم پاسخ فوری دبیر کل سازمان بهداشت جهانی به هشدار آمریکا به نظر می رسد مسائل میان دو طرف همچنان به قوت خود باقی مانده است.
انتظار می رود سازمان بهداشت جهانی پیرامون چگونگی تکمیل کمبود بودجه این سازمان با کشورهای عضو مذاکره کند. با توجه به اینکه رییس جمهور چین تاکید کرده است:« تقویت حمایت مالی از سازمان بهداشت جهانی را در جامعه بین المللی دنبال خواهد کرد » ممکن است سازمان بهداشت جهانی تکمیل کمبود بودجه این سازمان را از چین درخواست کند. بنابراین این خطر وجود دارد که سازمان بهداشت جهانی بدون توجه به انتقادهایی که پیرامون نزدیک شدن این سازمان به چین مطرح می شود ،‌ وابستگی این سازمان را به چین بیشتر کند.

اداره کل رسانه های خارجی
مترجم: کیومرث واحدی

لینک سانکی: https://b2n.ir/548180

(Visited 14 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید