تاریخ: ۱۳:۵۲ :: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
روسیه: چرا اتحادیه اروپا در خصوص وقایع روز آمریکا ساکت است؟

به گزارش خبرگزاری «تاس»، زاخارووا شب گذشته در مصاحبه با یک برنامه تلویزیونی گفت: «با توجه به شایع شدن اتهامات، انتقادات و اظهارات مختلف، ما شاهد آن هستیم که برخی کشورها و ساختارهایی مانند اتحادیه اروپا، ناتو، گروه ۷ و مجمع عمومی پارلمان اروپا که به همه چیز اهمیت می‌دهد و تعدادی از ساختارهای دیگر که از سوی شرکای آمریکایی حمایت شده یا الهام می‌گیرند، هیچ تفسیری درباره اعتراضات جاری در ایالات متحده انجام نمی‌دهند و ما دوست داریم دیدگاه آنها را هم بشنویم. حوادث یک هفته اخیر در آمریکا سزاوار توجه جهانی است، پس چرا شرکای آمریکا در بروکسل، نه تنها از اتحادیه اروپا، بلکه از ناتو، هیچ واکنشی نسبت به وقایع رخ داده در ایالات متحده نشان نمی‌دهند؟»

این دیپلمات روس تاکید کرد: «از این لحظه به بعد، دولت آمریکا حق اخلاقی خود برای سرزنش سایر کشورها به دلیل عدم رعایت حقوق بشر را بطور کامل از دست داده است. آنها دیگر چنین حقی ندارند و من فکر می کنم این تصادفی نبوده است که آمریکا اخیراً از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خارج شده است، شاید آنها وقوع چنین حوادثی را پیش بینی کرده بودند.»

زاخارووا همچنین در تفسیر سخنان “سوزان رایس” مشاور سابق “باراک اوباما” رئیس جمهوری آمریکا در امور امنیت ملی (در سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۱۷) درباره نقش روسیه در تحریک اعتراضات خیابانی کنونی در ایالات متحده، چنین اظهارنظری را بخشی از فعالیت‌های تبلیغی جدید “مداخلات روسیه” در امور داخلی آمریکا ارزیابی کرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه همچنین یادآور شد، دولت آمریکا با اجازه دادن به مأموران اجرای قانون برای آزار و اذیت روزنامه نگاران خارجی (از جمله گزارشگران روس)، نه تنها قانون اساسی خود این کشور، بلکه کلیه قوانین بین المللی درباره حق قانونی خبرنگاران را نقض کرده‌ا‌ند.

“میخائیل تورگی‌یف” خبرنگار خبرگزاری «نووستی» روسیه که به همراه روزنامه نگاران دیگر، در حال پوشش خبری اعتراضات خیابانی در شهر مینیاپولیس آمریکا بود، با وجود معرفی خود و مشخص بودن نشان‌های خبرنگاری در لباسش، با برخورد خشن نیروهای پلیس آمریکا مواجه و به صورت وی اسپری فلفل پاشیده شد. سفارت روسیه در واشنگتن یادداشت اعتراض رسمی این کشور نسبت به این اقدام را به وزارت خارجه آمریکا ارسال کرده است.

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید