تاریخ: ۱۰:۴۷ :: ۱۳۹۹/۰۳/۱۳
چرا حوادث مینیاپولیس در کانون کارزار انتخابات آمریکا قرار گرفت؟

الشامی طارق

ایندیپندنت عربی (انگلستان)

اعتراضات خشونت آمیز و واکنش ها به وحشیگری پلیس آمریکا علیه سیاه پوستان که به کشته شدن یک آفریقایی تبار در شهر مینیاپولیس منجر شد، محاسبات سیاسی دو رقیب اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یعنی دونالد ترامپ و جو بایدن را آشکار و اختلاف دموکرات ها و جمهوری خواهان را در خصوص نحوه برخورد با نژادپرستی و خشونت پلیس نمایان کرد.
ترامپ و بایدن تلاش می کنند از اختلاف دیدگاه آمریکایی ها بر سر یک موضوع محوری یعنی برخورد خشونت بار مکرر پلیس با آمریکایی های آفریقایی تبار و به طور کلی اختلاف آمریکایی ها بر سر نژادپرستی، برای جذب آراء آمریکایی ها بهره برداری کنند.
دونالد ترامپ تلاش می کند از فرصت ایجاد شده برای جذب آراء سفیدپوستان میانه رو و جدا کردن آنها از آفریقایی تبارها که جو بایدن برای پیروزی در انتخابات به آراء آنها نیاز دارد، بهره برداری کند. به همین علت ترامپ با خانواده سیاه پوستی که به دست پلیس در مینیاپولیس کشته شد ابراز همدردی و در عین حال بر توسل به زور برای فرونشاندن اعتراضات تاکید کرد.
جو بایدن نیز به جذب آراء آفریقایی تبارهایی نیاز دارد که میزان مشارکت آنها در انتخابات در سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ در ایالت هایی که رای آنها سرنوشت ساز است، کاهش یافت. به همین علت در حال بررسی گزینه انتخاب معاون خود از بین آفریقایی تبارها است.
بایدن به همان میزان که تاکید دارد آراء آفریقایی تبارها را از دست ندهد، تلاش می کند آراء سفیدپوستان میانه رو را جذب کند. او در دهه ۱۹۶۰ شاهد بود که سفیدپوستان میانه رو از دموکرات ها حمایت کردند که تاکید داشتند سیاه پوستان و رنگین پوستان آمریکایی باید از حقوق اساسی برابر با سفیدپوستان برخوردار باشند. اما آشوبها پس از قتل مارتین لوترکینگ موجب شد سفیدپوستان میانه رو به ریچارد نیکسون جمهوری خواه رای دهند که بر بازگرداندن نظم و امنیت به کشور تاکید داشت. بنابراین نحوه برخورد بایدن و دموکرات ها با اعتراضات و آشوب های کنونی در مینیاپولیس و سایر شهرهای آمریکا به چالشی برای آنها تبدیل شده است.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 41 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید