تاریخ: ۸:۲۰ :: ۱۳۹۹/۰۳/۱۱
طمع ورزی های اقتصادی در لفافه دمکراسی

کاید عبیر

القدس العربی (انگلستان)

ترامپ طرحی صرفا اقتصادی برای منطقه دارد و با وجود گفتمان نژادپرستانه و تنفرش از عربها و مسلمان ،حاکمان عرب ثروتهای طبیعی کشورهایشان را به او تقدیم کردند و تسلیم نقشه های وی شدند و برای خرید تسلیحات آمریکایی شتاب کردند.
ترامپ نیز مانند روسای پیشین جمهور آمریکا از بهانه گسترش دمکراسی برای گسترش نفوذ این کشور در مناطق ثروتمند از نظر طبیعی استفاده کرد و این دمکرسی مد نظر او تنها جنگ و نابودی برای منطقه به بار آورد.
ادامه تقویت تنش در خلیج فارس به ویژه یمن و سواستفاده از تنش میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس برای فروش بیشتر سلاح، نیت تاریخی واشنگتن برای بی توجهی به حل اختلافات کشورهای حاشیه خلیج فارس و ایران را نشان می‌‌دهد. واشنگتن از ایران به عنوان مترسکی برای فروش اسلحه به این کشورها استفاده کرده است.
نه سال است که سوریه در توهم دمکراسی آمریکا به سر می‌برد و شاهد مداخله ائتلاف بین المللی در سوریه به بهانه حمایت از ملت سوریه و انقلاب بوده ایم؛ اما ماموریت آنها از مسیر اصلی تغییر جهت داد و کردها حمایت شدند و تروریسم به مناطق سرشار از نفت و گاز صادر شد.

وقاحت ترامپ به جایی رسید که در کنفرانسی مطبوعاتی خواستار مدیریت میدان های نفتی سوریه از سوی دو شرکت اکسان موبیل و شورون شد؛ اما پس از این که کارشناسان حقوقی آن را سرقت علنی نفت سوریه دانستند، این پیشنهاد با مخالفت این دو شرکت روبرو شد  و علی رغم حمایت پنتاگون از کردها آنها پیروزی قابل توجهی بدست نیاوردند و این مسئله واشنگتن را مجبور کرد بخشی از نیروهایش را خارج کند.
از ابتدا عربها این توهم را داشته اند که می تواند امت اسلامی را رهبری کند و البته این مسئله را مورد غفلت قرار می دهند که این مسئله در طول تاریخ غیرممکن بوده است و این مسئله همیشه باعث شده منطقه به سمت جنگهای نیابتی و درگیری‌های مذهبی و طایفه ای کشیده شود.
منطق سیاسی امروز تایید می کند منطقه از سوی روسیه و آمریکا مدیریت می شود و این دو از کشورهای منطقه باج خواهی می کنند و در تمام دوره‌های تاریخی  شاهد مداخله های این قدرتها در درگیری های نظامی بوده ایم و سپس پس از جنگی طولانی که سلاح های کشنده خود را فروخته اند، به حل و فصل دیپلماتیک روی آورده اند.
آنچه حاکمان شرق جهان عرب مورد غفلت قرار می‌دهند، این است که دوره طلایی آمریکا به پایان رسیده و مشروعیت واقعی برای بقای آنها از ملتهایشان ناشی می شود و حقوق ملتهایشان را باید به آنها بازگردانند. در این صورت ملتهای عربی به حمایت هیچ کشوری در مقابل اعطای نفت و خرید سلاح نیاز ندارند.
اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهری بهرامی

(Visited 18 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید