تاریخ: ۱۳:۰۱ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۹
کشتی ترامپ به گل نشسته… آیا بایدن در آستانه پیروزی است؟

رزوقی التهامی
سایت اینترنتی الجزیره(قطر)

تا پیش از کرونا، روسیه دشمن شماره یک آمریکا بود اما با شیوع این ویروس در آمریکا، چین که در جایگاه دوم دشمنان فرضی آمریکا قرار داشت صدرنشین شد.
همه می دانند ترامپ برای توجیه اشتباهاتش همواره بدنبال معرفی دشمن خارجی است تا آن را عامل اصلی این اشتباهات معرفی کند. وی با شیوع ویروس کرونا در خاک آمریکا، این ویروس را چینی خواند وحتی حزب کمونیست چین را در این زمینه متهم کرد.
بحران نفتی هم جایگاه ترامپ را در آمریکا به لرزه انداخت. شرکت های “نفت صخره ای” این کشور به دلیل سیاست های عربستان و روسیه عملا در آستانه ی ورشکستگی قرار گرفتند.همین مساله موجب تغییر لحن ترامپ در قبال بن سلمان ولی عهد عربستان شد واقداماتی چون خارج کردن سامانه ی موشکی پاتریوت و برخی جنگنده های آمریکایی از عربستان را بدنبال داشت.
بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی ها، همه راه ها برای پیروزی جو بایدن رقیب ترامپ در انتخابات، همواره به نظر می رسد. اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا که مدیریت ترامپ را مبتنی بر هرج و مرج توصیف کرد از آمریکایی ها خواست برای رهایی از این وضعیت به بایدن رای دهند.
می توان گفت آمریکا به یک اجماع در خصوص شکست ترامپ در مدیریت داخلی وخارجی بحران کرونا رسیده است. تقریبا همه وی را در بی خطر دانستن ویروس که منجر به شیوع آن در داخل آمریکا شد و همچنین ورشکستگی شرکت های نفتی به دلیل نوع ارتباطش با بن سلمان، مقصر می دانند و تصمیمات یکجانبه وی را در خصوص توقف همکاری با سازمان بهداشت جهانی، محکوم می کنند.
می توان گفت با گذشت هر روز از بحران کرونا در آمریکا، یک روز از عمر ترامپ در کاخ سفید هم کم می شود. اوضاع داخلی آمریکا، شهروندان این کشور را به تجدید نظر درباره ی ترامپ واداشته است و به نظر می رسد او از شانس کمتری برای پیروزی در انتخابات برخوردار است.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: فیروز سبکروح

لینک الجزیره: https://b2n.ir/238255

(Visited 66 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید