تاریخ: ۱۹:۴۲ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۸
ماده مخدر تندروهای راستگرا

بلازبرگ ماریان
اشپیگل(آلمان)

گیل ویانا، نماینده مجلس برزیل از هواداران سرسخت رئیس جمهور این کشور بود که سه شنبه گذشته به علت آریتمی قلبی و در اثر ابتلا به کووید ۱۹ درگذشت. احتمال می رود مرگ ویانا ناشی از اثرات جانبی مصرف کلروکین باشد. آریتمی قلبی یک عارضه جانبی مشترک کلروکین و هیدروکسی کلروکین می باشد. میزان مرگ و میر در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ که تحت درمان با این دارو قرار گرفته اند، بسیار افزایش یافته است.
اگر یک حامی بولسونارو در اثر مصرف کلروکین درگذشته باشد، کل استراتژی دولت برزیل در قبال کرونا زیر سوال می رود و در عین حال این سؤال مطرح می شود که آیا رئیس جمهور مسئول مرگ بیمارانی است که توصیه های او را دنبال کرده اند.
در حال حاضر شمار روزافزونی از برزیلی ها در خانه خود جان می بازند و عامل مرگ بسیاری از افراد هرگز مشخص نمی شود – پزشکان گمان می کنند که آنها در اثر عوارض خوددرمانی با کلروکین جان باخته اند. تصادفی نیست که میزان مرگ و میر در دو کشوری که توسط خودکامه های ضد علم اداره می شوند، افزایش داشته است: برزیل و آمریکا.
اما برای بولسونارو این موضوع اهمیتی ندارد: وزارت بهداشت رسما کلروکین و هیدروکلروکلین را در “دستورالعمل های پزشکی” برای درمان موارد خفیف کووید ۱۹ گنجانده است.
استراتژی بولسونارو اگرچه برای بسیاری غیرمنطقی و عجیب به نظر می رسد، اما او در این رویه تنها نیست. یک هفته پیش، ترامپ گفت که وی از یک هفته و نیم قبل شروع به مصرف هیدروکسی کلروکین به منظور پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹ کرده است. آنتونی فاوسی بارها خاطرنشان کرده که اثربخشی این دارو علیه ویروس کرونا اثبات نشده و جای سوال است که آیا پزشکان ترامپ واقعا به وی اجازه داده اند این دارو را مصرف کند.
اما در پایان، هیچ یک از این موارد مهم نیست. پیام ترامپ سیاسی است، نه پزشکی. او این خط مشی را به این علت اتخاذ کرده که کارشناسان با آن مخالف هستند. این روش ترامپ برای اعمال سیاست های خود است. کل سرمایه سیاسی ترامپ بر اساس این ادعا است که او همه چیز را تحت کنترل دارد. شیوع پاندمی این توهم را به خطر انداخته و به همین علت برای ترامپ بسیار خطرناک است.
اوضاع در برزیل نیز مشابه است: هرچه ویروس شایع تر شود، حمایت از بولسونارو کاهش می باشد. بنابراین وی در حال فشار آوردن به بیمارستان های ایالتی برای تجویز داروی معجزه آسایی است که وجهه او را بهبود بخشد.

اداره کل رسانه های خارجی
مترجم: عطیه خرّم

لینک اشپیگل: https://b2n.ir/936944

(Visited 14 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید