تاریخ: ۱۱:۲۳ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
گسترش شیوع ویروس کرونا در کشورها در حال توسعه

هیدئو میاموتو

نیکی(ژاپن)

شمار مبتلایان روزانه به صد هزار نفر افزایش یافته است
ویروس کرونا همچنان با سرعت زیاد می تازد. بر اساس گزارش دانشگاه جانز هاپکینز ،‌ شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به ۱۰۶ هزار نفر در روز رسیده که این آمار بالاترین رکورد ثبت شده روزانه از زمان شیوع این بیماری است. شیوع ویروس کرونا از کشورهای توسعه یافته غربی به کشورهای در حال توسعه همانند برزیل و روسیه گسترش یافته است. هم اکنون گسترش بیش از پیش شیوع ویروس کرونا در کشورهایی که از کمبود تجهیزات پزشکی رنج می برند ، نگران کننده شده است.
تا بعد از ظهر روز بیست و دوم ماه مه به وقت شرق آمریکا ، ‌شمار مبتلایان در سراسر جهان به ۵ میلیون ۱۶۰ هزار نفر و تعداد جان باختگان هم به ۳۳۶  هزار نفر رسیده است. تاکنون شمار مبتلایان دوازده کشور از کشور چین به عنوان منشاء شیوع ویروس کرونا پیشی گرفته اند. با نگاه به آمار شمار مبتلایان روزانه در می یابیم که حدود دو ماه قبل کشورهای توسعه یافته همانند آمریکا ، ایتالیا و اسپانیا در صدر فهرست ده کشور بیشترین شمار مبتلایان روزانه قرار داشتند و در این میان ایران تنها کشور در حال توسعه بود که در این فهرست جای داشت. اما از سوی دیگر هم اکنون از میان کشورهای توسعه یافته تنها آمریکا و انگلستان در فهرست ده کشور بیشترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا قرار دارند. در حال حاضر پس از آمریکا ، برزیل ، روسیه و هندوستان و همچنین سه کشور آمریکای جنوبی از جمله شیلی و پرو در این فهرست دیده می شوند.
دولت برزیل روز بیست و دوم ماه مه اعلام کرد ، شمار مبتلایان در این کشور به ۳۳۰ هزار و ۸۶۰ نفر رسیده و از روسیه با ۳۲۶ هزار نفر مبتلاء ‌به ویروس کرونا جلو زده و پس از آمریکا در رتبه دوم جای گرفته است. شمار جان باختگان برزیل هم به بیش از هزار نفر در روز رسیده است. گفته می شود ، در شهر سائوپائولو برزیل تخت های بیمارستان پر و کار دفن اجساد در قبرستان های این شهر با مشکل رو به رو شده است. رد فیلد ،‌ مدیر مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها در آمریکا ،‌ در مصاحبه با فایننشال تایمز خاطرنشان کرد:«‌ این نگرانی وجود دارد که پس از فروکش کردن شیوع ویروس کرونا در نیمکره جنوبی ،‌ بار دیگر به نیمکره شمالی برگردد. »
اواخر هفته جاری سه روز متوالی در آمریکا که همچنان بیشترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا را در جهان دارد ، به مناسبت یاد بود جان باختگان سربازان آمریکایی در جنگ تعطیل است. معمولا هر سال شمار زیادی از شهروندان به سواحل این کشور می روند و در سواحل با درست کردن کباب از تعطیلات لذت می برند. بنابراین همین امر می تواند شیوع ویروس کرونا را بار دیگر در این کشور گسترش دهد. شهردار نیویورک روز بیست و دوم ماه مه محدودیت های جدید برای اواخر هفته اعلام کرده است. شنا در سواحل ممنوع و تفریح در کنار ساحل به پیاده روی و نشستن روی صندلی محدود شده است.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: کیومرث واحدی

(Visited 19 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید