تاریخ: ۸:۵۶ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۶
خاورمیانه و نامزدی ترامپ

فراشون آلن

لوموند(فرانسه)

در بحبوحه همه گیری کووید-۱۹ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری امریکا،  ایران و اسرائیل در شرایط ویژه ای قرار دارند.
به نظر می رسد خاورمیانه از بدترین حالت کووید-۱۹ رهایی یافته است. اما در ماه های آینده ، منطقه می تواند هدف حمله ویروس سیاسی قرار گیرد  که کنترل آن نیز چندان دشوار نیست.  دیپلماسی انتخاباتی دونالد ترامپ حداقل دو جبهه را هدف قرار خواهد داد: درگیری اسرائیل و فلسطین و حمله آمریکا به جمهوری اسلامی ایران.
بنیامین نتانیاهو فرصتی را به نام  وحدت ملی  ناشی از مبارزه با ویروس به دست آورد، تا خود را درقدرت حفظ کند. نتانیاهو و بنی گانتز ، ائتلافی را امضاء کردند و این هفته دولت را تشکیل دادند.
برنامه این ائتلاف ملی الحاق بخشی از کرانه باختری ، مناطق فلسطینی را که اسرائیل از زمان جنگ ژوئن ۱۹۶۷ اشغال کرده است ، پیش بینی می کند. این اقدام امکان یک کشور فلسطینی را در کنار اسرائیل به طور قطعی منتفی می کند.
این الحاق که از نظر قوانین بین المللی غیرقانونی است اما از حمایت دولت ترامپ برخوردار است شامل دره اردن یا یک سوم کرانه باختری خواهد بود.
نتانیاهو باید سریع اقدام کند،  چرا که انتخاب مجدد ترامپ در ماه نوامبر به هیچ وجه قطعی نیست. و در بین رأی دهندگان ترامپ گروه اصولگرای مسیحی طرفدار شهرک سازی اسرائیل و الحاق کرانه باختری هستند.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: سیده هاجر محسنیان

(Visited 50 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید