تاریخ: ۱۲:۰۷ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۴
توافق در مجمع جهانی بهداشت

نااوموف آلکسی
کامرسانت(روسیه)

جامعه جهانی طرح مشترک برای مبارزه با ویروس کووید – ۱۹را تصویب کرد: در نشست مجمع جهانی بهداشت که به ریاست اتحادیه اروپا و به صورت آنلاین برگزار شد، قطعنامه جامعی تصویب شد که در راستای انجام تحقیقات آشکار، شفاف و مستقل پیرامون منشاء پیدایش ویروس کرونا و راه انتقال آن از حیوان به انسان است.
براساس این قطعنامه، کشورهای عضو در آن، نقش رهبری و هدایت کننده سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل متحد را در هماهنگی دادن پاسخ جهانی به اپیدمی را برسمیت شناخته اند. کشورهای عضو قرار است، تمامی تلاش خود را به کار برند تا هر چه سریع تر واکسن ویروس کرونا را تولید کنند.
روز دوشنبه، همزمان با اولین روز برگزاری این نشست، دونالد ترامپ به خارج کردن کشورش از این سازمان تهدید کرده و آن را عروسک خیمه شب بازی چین نامید. اما، تدروس آدهانوم، مدیر سازمان بهداشت جهانی، ضمن استقبال از بررسی نحوه عملکرد این سازمان تصریح کرد که هیچ نیازی به ایجاد تغییرات گسترده در این سازمان نیست.
به گفته او، نظام ها و سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی به تقویت و تامین مالی نیاز دارند. پیشتر، ترامپ به خارج کردن سهم خود از بودجه سازمان بهداشت جهانی تهدید کرده بود، اما در نهایت، پرداخت بخشی از آن را پذیرفت.
چین در واکنش به سخنان ترامپ و انتقادهایش از چین در رابطه با ویروس کرونا گفت که هدف ترامپ، خدشه وارد کردن به اعتبار و وجهه چین است. ارسال نامه از سوی ترامپ به رییس سازمان بهداشت جهانی و استفاده از عبارت عروسک خیمه شب بازی چین برای توصیف این سازمان، به بالا گرفتن جنگ لفظی میان مقامات امریکایی و چینی منجر شد.
از زمان شیوع ویروس کرونا، دولت ترامپ بارها، از چین انتقاد کرده و از عدم شفافیت این کشور در خصوص ارائه اطلاعات پیرامون این ویروس و چین محور بودن سازمان بهداشت جهانی گله مند بوده است.

منبع: اداره کل رسانه های خارجی
مترجم: شادی اصغری

لینک کامرسانت: https://b2n.ir/529560

(Visited 11 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید