تاریخ: ۱۷:۳۳ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
خود درمانی خطرناک ترامپ

مولر یانگ یواخیم
فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ(آلمان)

رئیس جمهور آمریکا بار دیگر هشدارهای آنتونی فاوسی مبنی بر لزوم صبر و خویشتنداری تا به دست آمدن شواهد علمی کافی برای امکان درمان کووید ۱۹ با داروی هیدروکسی کلروکین را نادیده گرفته است. ترامپ اخیرا اعلام کرد از یک هفته و نیم پیش، این دارو را به طور پیشگیرانه مصرف می کند، زیرا از فوائد آن چیزهای بسیاری شنیده است.
اما در حقیقت نتایج ماهها مطالعات مختلف در سراسر جهان درباره نحوه مبارزه با کووید ۱۹، با شنیده های خوب ترامپ مغایر بوده و از بین چهار داروی ضد ویروسی پیشنهادی برای این بیماری، بی اثرترین محسوب می شود.
به هنگام اپیدمی سارس و مرس، مشخص شده بود که هیدروکسی کلروکین می تواند به طور موثری از رشد بسیاری از ویروس ها جلوگیری کرده و سیستم ایمنی را تقویت کند. اما عوارض جانبی آن در دوزهای بالاتر خطرناک هستند: از مشکلات قلبی گرفته تا اثرات روانی و جداشدگی شبکیه چشم.
تا کنون درباره اثر این دارو بر بیماری کووید ۱۹ مطالعات مقایسه ای جدی، کنترل شده و معنی داری انجام نشده است و توصیه می شود از مصرف خودسرانه آن خودداری شود تا کسانی که واقعا به آن نیاز دارند، دچار کمبود نشوند. اما ظاهرا ترامپ از هنگامی که برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری شروع به مصرف هیدروکسی کلروکین کرده، هیچکدام از این خطرات و توصیه ها را جدی نگرفته است.
مقاله جدید دیگری در مجله آمریکاییJama Network Open” ” که به بررسی مشخصات ایمنی داروهای مالاریا پرداخته، بر این نگرانی ها صحه گذاشته و اعلام کرده در دوزهای بالاتر، این دارو با افزایش اثر سمیت و مرگ و میر همراه است، حتی اگر فقط به مدت ده روز استفاده شود؛ در دوزهای پایین نیز هیچ اثری بر ویروس Sars CoV-2 ندارد.

اداره کل رسانه های خارجی
مترجم: عطیه خرم

لینک فرانکفورتر آلگمانیه زایتونگ: https://b2n.ir/703670

(Visited 16 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید