تاریخ: ۱۲:۳۱ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
تلاش بیهوده اسرائیل برای حذف نقش ایران در سوریه

راگ اینگا

نویه زوریشر سایتونگ(سوئیس)

هر ساله در آخرین جمعه ماه رمضان، ایران حمایت خود از مردم فلسطین را در “روز قدس” نشان می دهد. اما امسال راهپیمایی های دسته جمعی به علت شیوع ویروس کرونا برگزار نمی شود.

از نظر اقتصادی، بحران کرونا به ایران آسیبی جدی وارد کرده است. تا قبل از شیوع ویروس این کشور با عواقب تحریم های آمریکا دست و پنجه نرم می کرد، اکنون نیز منابع در آمد دیگر خود را مانند گردشگری زیارتی، تولید داخلی و صادرات به کشورهایی مانند عراق را از دست داده است.
اسرائیل مدتی است که از حملات هوایی در سوریه برای افزایش این گونه هزینه های ایران استفاده می کند. هدف اصلی اسرائیل از مدت ها پیش، جلوگیری از تحویل موشک های مدرن ایرانی به حزب الله و سایر شبه نظامیان و همچنین ممانعت از افتادن کنترل مرز سوریه و اسرائیل به دست حزب الله یا حتی سپاه پاسداران ایران بوده است.
اما طی ماه های اخیر، اسرائیل هدف جدیدی دارد: بیرون راندن ایرانیان از سوریه. وزیر دفاع پیشین اسرائیل اخیرا گفت ایران شروع به عقب نشینی کرده و حتی چندین پایگاه را نیز برچیده است. با این سخنان، او خویشتنداری و سکوت اسرائیل را شکست و برای اولین بار رسما انجام حملات در کشور همسایه را تأیید کرد.
محافل امنیتی اسرائیل می گویند که این حملات هوایی در سوریه تاثیری آشکار داشته و باعث شده اند تا ایران پایگاه های خود را در نزدیکی مرز اسرائیل پاکسازی کرده و به نیروهای خود فرمان عقب نشینی بدهد. اما این به معنای تغییری اساسی در خط مشی ایران نیست. تهران بارها در پی حملات اسرائیل، پایگاه ها و مبارزان خود را به مناطق دیگر کشور انتقال داده است. برخلاف ادعاهای بنت در ماه فوریه، اسرائیل از هدف استراتژیک خود مبنی بر بیرون راندن ایرانیان از سوریه همچنان بسیار دور است.
کارشناسان نظامی اسرائیل درباره انتظارات بیش از حد هشدار می دهند. موسسه مطالعات امنیت ملی در یک مقاله تحلیلی نوشت اگرچه به دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از بحران کرونا، ایران ممکن است مجبور شود فعالیت های خود را در سوریه بطور موقت کاهش دهد، اما از روابط خود با حکومت سوریه و پایگاه هایش در این کشور دست بر نمی دارد. “اینها سنگ بنای استراتژی منطقه ای ایران هستند.”

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرّم

(Visited 42 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید