تاریخ: ۹:۴۱ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۳
میزان تلفات کرونا در اسرائیل شصت برابر فلسطین است

فیلیو ژان پییر

لوموند(فرانسه)

آمار کشته های ناشی از ویروس کرونا در اسرائیل که شصت برابر بیشتر ازمناطق فلسطینی است، برخی ضعف های ساختاری را در اسرائیل آشکار ساخت.

میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در اسرائیل در مقایسه با تعداد کشته شدگان فلسطین ، با وجود سیستم بهداشتی ضعیف در این سرزمین ها ، برای اسرائیل بسیار زیاد است. واضح است که این بحران بهداشتی برخی از مشکلات ساختاری اسرائیل را نشان می دهد.
نتانیاهو که یازده سال است که به عنوان رئیس دولت ، در اسرائیل است ، توانست به نام وحدت ملی دربرابر بحران بهداشتی ، پست خود را حفظ کند.
تغییر موضع بنی گانتز که از سوی جناح چپ اسرائیل محکوم شد، به اندازه سخنان نتانیاهو مبنی بر این که اسرائیل بر بدترین بحران بهداشتی غلبه کرده است، چندان قابل قبول نیست.
وسعت همه گیری در اسرائیل تا حدودی بیانگر اختلاف شدید بین بیش از یک میلیون ارتدکس افراطی و بقیه جامعه اسرائیل است. ۳۷درصد از کشته شدگان در اسرائیل در دو مقر بنیادگرایان در شمال تل اویو و محله های ارتدکس افراطی اورشلیم ثبت شده است.
خاخام های متعصب مدت مدیدی فاصله اجتماعی و محدودیت ها را رد می کردند تا زمانی که نیروهای امنیتی به آنها تحمیل کردند.
مخالفت شدید آویگدور لیبرمن با ارتدکس افراطی می تواند بیش از هر زمان دیگری وی را به عنوان مدافع لائیسیته در اسرائیل مطرح کند.
اعراب اسرائیلی یک چهارم پرستار ، نیمی از داروسازان و اکثریت قریب به اتفاق کارکنان بیمارستان ها را تشکیل می دهند. این نشان می دهد که نظام سلامت اسرائیل برای مقابله با این بیماری تا چه اندازه به “فلسطینیان اسرائیل” وابسته است.
دلیل آمار بسیار پایین این بیماری همه گیر در مناطق فلسطینی ، جوان بودن جمعیت محلی ، و نیز اتخاذ اقدامات محدودکننده توسط دولت خودگردان فلسطین در کرانه باختری و حماس در غزه است.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: سیده هاجر محسنیان

(Visited 17 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید