تاریخ: ۲۰:۰۱ :: ۱۳۹۹/۰۳/۰۱
شاهزادگان دوران کرونا

سالوم رانیه
اشپیگل(آلمان)

پیش بینی می شد سال ۲۰۲۰ سال خوبی برای ولیعهدهای امارات متحده عربی و عربستان سعودی باشد. اما وقایع اخیر جهان و منطقه نقشه های آنان را نقش بر آب کرد: ابتدا سقوط بهای نفت و سپس بحران کرونا.
اگرچه خزانه های هر دو کشور پر هستند و هنوز مشکلی جدی به وجود نیامده، اما پروژه های بزرگ و بلندپروازانه آنها اکنون موقتا متوقف شده اند. به عنوان مثال، ولیعهد عربستان قصد داشت منابع اقتصادی این کشور را متنوع کرده و از نفت مستقل نماید.
کمبود نقدینگی همچنین می تواند عواقبی برای سیاست خارجی این دو داشته باشد: تاکنون، آنها عمدتا با کمک های مالی فراوان متحدانی برای خود خریده بودند.
محمد بن زاید به طور رسمی تنها وزیر دفاع و ولیعهد امیرنشین ابوظبی بوده و محمد بن سلمان نیز ولیعهد عربستان سعودی و وزیر دفاع می باشد. اما در واقع، هر دو ریاست کشور را به دست گرفته و به قدرتمندترین فرد کشور و خانواده خود تبدیل شده اند.
هر دو قصد داشتند جایگاه خود را بیش از پیش ارتقا دهند، به عنوان مثال با مداخله در یمن در سال ۲۰۱۵، محاصره قطر در سال ۲۰۱۷ یا پیشبرد اقدامات خصمانه علیه ایران. اما تقریبا در همه این عرصه ها، سریعا به بن بست رسیده اند. امری که هزینه زیادی برای آنها در بر داشته و باعث اختلاف نظر آنها، برای مثال بر سر یمن شده است.
البته محمد بن زاید می داند که چگونه می تواند از این بحران به نفع خود استفاده کند. به نظر می رسد امارات متحده عربی ویروس کرونا را تحت کنترل درآورده و اکنون او امارات را به عنوان الگو جلوه داده و کمک های بشردوستانه به کشورهای دیگر ارائه می دهد. اما سعودی ها همچنان مشغول مقابله با ویروس در داخل کشور خود هستند.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرّم

لینک اشپیگل: https://b2n.ir/076513

(Visited 27 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید