تاریخ: ۱۲:۱۵ :: ۱۳۹۹/۰۲/۳۱
آیا ترکیه خود را برای درگیری با اسرائیل و عربستان سعودی آماده می کند؟

پیتروبن امانوئل

ایل جورناله(ایتالیا)

ورود ویروس کووید-۱۹ به داخل مرزهای ترکیه مانع طرح های توسعه طلبانۀ اردوغان نگردید و چه بسا که آغاز این پاندمی در سراسر کرۀ خاکی برای این طرح ها دقیقاً به مثابۀ یک قوۀ محرکه بود. با اشاره به دیپلماسی کمک های بهداشتی که به خوبی طراحی شده و به منظور افزایش نفوذ و اعتبار آنکارا در جهان اسلام در پیش گرفته شد، دیلی صباح، یکی از روزنامه های مهم طرفدار دولت اقدام به انتشار مقاله ای طولانی و مملو از اتهامات در قبال محور اسرائیل-عربستان نمود که ممکن است یکی از چندین پیامی باشد که باید به منظور درک این موضوع که این قدرت اروپایی و آسیایی در نظم فردای جهانی چه جایگاهی کسب خواهد کرد، مدنظر داشت.
در ترکیه مانورهای فراوانی برای دوران پس از کرونا صورت می گیرد که روزنامۀ دیلی صباح، تریبون دولت عمیق به اعلام آنها می پردازد. این روزنامه پس از آنکه به مخاطب بین المللی اعلام کرده بود که رویای تشکیل ترکیۀ بزرگ بار دیگر به وجود آمده است و اینکه در دوران پس از پاندمی قدرت های اصلی جهانی باید خواسته های مشروع آنرا در نظر بگیرند، اخیرا مقاله ای خطاب به ریاض و تل اویو منتشر کرده که می تواند یک بیانیۀ سیاسی واقعی و تمام عیار قلمداد شود.
اتهامات وارده سنگین می باشند: اسرائیل، عربستان، مصر و امارات یک ساختار جاسوسی و تروریستی ایجاد کرده اند که به بهانۀ تهدید ایران در سراسر منطقۀ خاورمیانه وارد عمل می شود تا در واقع مخالفان سیاسی و قدرت های رقیب را هدف قرار دهد. سرویس های مخفی این چهار کشور فقط به حمله به منافع آنکارا در منطقه بسنده نخواهند کرد بلکه حتی در داخل مرزهایش وارد عمل خواهند شد و سازمانهای مخفی ترکیه ادله ای در این رابطه دارند.این چهار کشور متهم به حمایت از جنبش گولن که به اعتقاد اردوغان مسئول کودتای نافرجام ۲۰۱۶ است، می باشند.
روزنامۀ دیلی صباح به طور مفصل اقدامات موساد با مشارکت ریاض را در عرصۀ سایبر و نابودی مغزهای خطرناک یعنی دانشمندانی که پشت برنامه های هسته ای، بیولوژیکی یا شیمیایی قدرتهای رقیب مانند عراق و ایران هستند، به تصویر می کشد. این نشریه به بازسازی شبکۀ ائتلاف ها و سازمان های مخفی که موساد در اروپای مرکزی و بالکان در اختیار دارد، پرداخته و به شرکت هایی اشاره می کند که ممکن است در آن شرکت داشته باشند. در این رابطه نام دو دانشمند به نام های آدی لیبرمن و ندا امین که در سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به دست موساد کشته شدند، ذکر گردید.  لیبرمن  در مسائل ایران تخصص داشته و نقش مهمی در خلال به اصطلاح بهار ایرانی سال ۲۰۰۹ و فراری دادن ناراضیان مخالف خمینی ایفا نموده بود.
دو کشور اسرائیل و ترکیه در خلال این پاندمی با هم همکاری نمودند لیکن نباید فریب آن را خورد. آنکارا فقط اجازۀ ورود یک محموله کالای بهداشتی اسرائیل را داده و در ازای آن اجازۀ ارسال کمک ها به سرزمین های فلسطین را گرفت. بنابراین صحبت از یک نزدیکی دیپلماتیک نیست. نقش آفرینی ترکیه در جهان اسلام که با کمک به فلسطین و ارسال کمک های انساندوستانه به دهها کشور در خلال ماه رمضان همراه می گردد دال بر این موضوع است که هدف آنکارا برای دوران پس از پاندمی تحکیم نقش خود به عنوان مدافع امت است که به زحمت و به تدریج در خلال سال های عصر اردوغان ایجاد شد.
صحبت از وضعیتی است که در گذشته مصر خواستار آن بود و از سال ۱۹۷۹ عربستان و ایران به خاطر آن به تقابل با یکدیگر می پردازند. صحبت کردن دربارۀ آن حائز اهمیت است زیرا فقط با درک این طرح دینی -جفرافیایی است که می توان ورود اخوان المسلمین و حماس به مدار ترکیه و بازوی آهنین ایجاد شده با محور تل آویو-ریاض را تفسیر کرد. به نظر می رسد که همه چیز برای تبدیل  این رقابت به یک درگیری توسعه طلبانۀ واقعی و تمام عیار برای سلطۀ تمدن اسلامی آماده باشد.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مریم شرکا

(Visited 70 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید