تاریخ: ۹:۴۷ :: ۱۳۹۹/۰۲/۲۹
بازگشت داعش

گلن مارتین
دی سایت(آلمان)

پس از گذشت کمتر از یک سال از برچیده شدن “خلافت”، جهادگران موسوم به داعش دوباره در حال قدرت گرفتن هستند، اگرچه دیگر کنترل یک قلمرو ثابت را در عراق و سوریه ندارند.
درعوض، آنها از بحران جهانی کرونا استفاده می کنند تا گستره جنگ های چریکی خود را افزایش دهند. نیروهای آنها در درجه اول در استان های اهل سنت واقع در شمال و غرب عراق، در شرق سوریه و در مناطق بیابانی پیرامون مرز دو کشور فعال هستند. داعش بیش از ۴۳۰ حمله از ابتدای سال انجام داده و تعداد حملات ماه آوریل دو برابر ماه ژانویه شده است.
از یک طرف، بخش های زیادی از نیروهای امنیتی عراق مشغول نظارت بر اعمال اقدامات محافظتی بوده و از طرف دیگر، یگان های ضد تروریستی آمریکا در عراق تعداد پایگاه ها و مربیان خود و میزان حضور در این کشور را به شدت کاهش داده است؛ افراط گرایان اکنون از این خلاء امنیتی مضاعف بهره برداری می کنند.

میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد هشدار داده که سوریه به یک بمب ساعتی تبدیل شده است. وی گفت، طرف های مختلف درگیری، از جمله “داعش”، ظاهرا از اپیدمی کووید ۱۹ برای تجدید قوا استفاده می کنند. ماه هاست که جهادگرایان در بیابان بادیه در شرق حمص و غرب دیرالزور که تخت نفوذ بشار اسد است، بدون هیچ مانع و مخالفتی فعالیت می کنند.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرّم

لینک دی سایت: https://b2n.ir/696783

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید