تاریخ: ۱۲:۲۵ :: ۱۳۹۹/۰۲/۲۷
بایدن و بازگشت به برجام

هریس برایانت
المانیتور(امریکا)

جیک سولیوان مشاور پیشین امنیت ملی بایدن در کاخ سفید چارچوب رویکرد با برجام و ایران را در صورت پیروزی دمکراتها پیشنهاد می دهد: گفتگو با ایران برای تمدید محدودیت های برجام (بندهای غروب) و نیز رفع کاستی های برجام.
جیک سولیوان که برای دوره ای طولانی مشاور سیاست خارجی جو بایدن است، می گوید که خروج ترامپ از برجام، ثابت کرد که هم موافقان توافق و هم مخالفانش، درباره یک “نکته کارساز”، ارزیابی نادرستی داشته اند: اینکه تحریم ها تا کجا موثر خواهند بود.
سولیوان که در دوران حضور بایدن در کاخ سفید هم مشاور امنیت ملی وی بود،  روز دوشنبه در مصاحبه ای با موسسه هودسون گفت: “موافقان و مدافعان برجام، از جمله خود من، فکر می کردند که با خروج ترامپ از این توافق و اعمال تحریم های یکجانبه، این تحریم ها احتمالا چندان موثر نخواهند بود چرا که دولت ترامپ، بقیه جهان را با این تحریم ها همراه نکرده بود. این یک ارزیابی واقع بینانه نبود. تحریم ها، به یک معنی بسیار موثر بودند چرا که رنج اقتصادی عمیقی بر ایران وارد کردند.”
وی با اینحال می گوید که این تحریم ها نتوانستند فراتر از آسیب به اقتصاد ایران،”آن تاثیر جادویی را که دولت ترامپ به دنبالش بود، داشته باشند.” سولیوان همچنین این برهان را می آورد که مخالفان برجام، اشتباه می کردند چرا که اعمال دوباره تحریم ها “یک اقدام بسیار سطحی و دم دستی بود.”
سولیوان ادامه داد که یک دولت دمکرات در آینده، “باید فورا دیپلماسی هسته ای با ایران را از سرگیرد و به دنبال تثبیت چیزی در راستای همان چارچوب برجام باشد اما بلافاصله هم فرایند یک توافق تکمیلی را کلید بزند.”
وی می گوید: “این توافق تکمیلی، به نظر من، باید با زمانبندی های محدودیت ها (تمهیدات غروب) سروکار داشته و آنها را تمدید کند و همچنین باید تلاش کند تا عناصر دیگری را چاره کند که ما بعدا دریافتیم که می توانند مستحکم شوند. همچنین فکر می کنم که این یک راهبرد کاملا ممکن و در دسترس و یک روند بسیار معقول تر است تا اینکه صرفا به دنبال این باشیم که تهران دست هایش را بالابگیرد (و تسلیم شود).
گفته های سولیوان از این جهت اهمیت دارد که او که اکنون هم بطور غیررسمی، مشاور کارزار انتخاباتی جو بایدن است، در  زمان باراک اوباما، کار نظارت بر گفتگوهای هسته ای با ایران را برعهده داشت. بایدن قول داده که در صورت پیروزی، به برجام بازگردد و تحریم ها را بردارد اگر ایران به تعهداتش در توافق هسته ای برگردد.

مترجم: محمد حسن جعفری سهامیه

 

(Visited 50 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید