تاریخ: ۱۱:۰۹ :: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
انگلستان بر آمریکا فشار می آورد تا تحریم های ایران را برای مقابله با کروناویروس آسان کند

وینتور پاتریک

گاردین (انگلستان)


انگلستان پنهانی در حال فشار بر آمریکاست تا تحریم های ایران را برای کمک به مقابله با گسترش شیوع کروناویروس در ایران، آسان تر سازد.
سفارت ایران در لندن درخواست کرده که تحریم ها برداشته شوند و هشدار داده که بیمارستان های کشور با تراکم شدید مبتلایان روبرو شده اند.
پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف تهران، با یک شبیه سازی کامپیوتری پیش بینی کرده اند که اگر ایران نتواند بحران را تا آخر ماه می متوقف کند، حدود سه و نیم میلیون نفر خواهند مرد.
مقام های رسمی انگلستان بر این باورند که کانال داد و ستد بشردوستانه سوییس، تا به آنجا دچار شرط و شروط شده که عملا بی حاصل است. همین دیروز سه شنبه، وزارت خارجه آمریکا بر دوازده نهاد و شرکت دیگر، تحریم هایی را وضع کرد.
همسر نازنین زاغری از دولت انگلستان خواسته “اکنون که وی بطور موقت آزاد شده، تلاش کند بر پایه آن رابطه دوجانبه بهتری با تهران برقرار کند. این مسئله (کرونا ویروس)، یک بحران جهانی است که به همه آسیب می زند. اساسا، هیچ چیز نمی توانند مانند چنین بحرانی به همه گوشزد کند که چه چیزی مهم است و چه چیزی نیست. آنچه مهم است اینکه، برخی از کشمکش های کهنه را می توان با گذر از مسیرهای بشردوستانه، حل و فصل کرد.”
رتکلیف گفت: “این بسیار موثر است که انگلستان، تدارکات پزشکی، بشردوستانه و دارویی بیشتری را برای ایران فراهم آورد.” وی افزود که گسترش کروناویروس و درخواست های مکرر کمک پزشکی و مالی خارجی توسط ایران، یک شرایط و زمینه بسیار متفاوت را فراهم آورده که دو کشور می توانند در چارچوب آن همکاری کنند.”
منابع نزدیک به وزارت خارجه انگلستان می گویند که در گفتگوی تلفنی دوشنبه وزرای خارجه ایران و انگلستان، علاوه بر موضوع آزادی نازنین زاغری رتکلیف، دو طرف همچنین درباره دیگر اشکال کمک عملی انگلستان به ایران گفتگو کرده اند و نیز درباره عدم پایبندی به مفاد برجام.
ایران فهرستی از اقلام مورد نیاز خود را منتشر کرده است و پنجشنبه گذشته، رسما از صندوق بین المللی پول درخواست یک کمک پنج میلیارد دلاری کرد. منابع اروپایی می گویند به نظر می رسد که آمریکا از حق وتوی خود در هیئت مدیره صندوق برای جلوگیری از اعطای این وام استفاده کند با این استدلال که این درخواست با ملاک های صندوق همخوانی ندارد.

  مترجم: محمدحسن جعفری سهامیه

(Visited 20 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید