تاریخ: ۹:۵۹ :: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
ایجاد شکاف در تحریم های امریکا توسط ایران و اروپا

کومراکوف آناتولی

نزاویسیمایا گازتا(روسیه)

کشورهای بزرگ اروپایی (آلمان، فرانسه و بریتانیای کبیر) که خود با شیوع ویروس کووید – ۱۹ در حال مبارزه هستند، بعد از ارسال موفق نخستین تجهیزات به ایران با کمک مکانیسم جایگزین برای پرداخت (اینستکس)، خود را برای ارسال دسته جدیدی از داروها و تجهیزات پزشکی به این کشور آماده می کنند. افزون بر آن، اتحادیه اروپا وامی به مبلغ ۵٫۵ میلیون یورو را برای مبارزه با ویروس کرونا در اختیار ایران قرار داده است.
ایران برای ارسال کیت های تشخیص ویروس کرونا به کشورهای دیگر آمادگی دارد. این کیت ها تولید داخلی ایران هستند. به رغم آن که [آقای] روحانی از کاهش روند شیوع ویروس کرونا در ایران خبر داده، اما تاکنون، در این کشور، بیش از ۴۴٫۶ هزار نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند، بیش از ۱۴٫۶ هزار نفر بهبود یافته اند و در حدود ۲٫۹ هزار نفر فوت کرده اند.
اگرچه، مایک پومپئو از احتمال بازبینی تحریم ها علیه ایران سخن گفته، اما او اشاره مستقیمی به نیتشان برای لغو تحریم ها نکرده است. به رغم فراخوانی های جامعه جهانی برای کاهش تحریم های امریکا علیه ایران، بعید به نظر می رسد که دولت این کشور نرمشی از خود نشان دهد. و این در حالی است که پومپئو اعلام کرده که ارسال محموله های بشر دوستانه فرای از اعمال تحریم ها می باشد. اما، در ایران، این موضع امریکا را تروریسم پزشکی نامیده اند و توجهات را به سوی این موضوع جلب می کنند که بانک ها و شرکت ها از ترس تحریم های امریکا، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی را به ایران ارسال نمی کنند.
ولادیمیر پوتین در اجلاس مجازی گروه بیست از ضرورت سازماندهی کوریدورهای سبز برای ارسال محموله های پزشکی به ایران سخن گفت. میخائیل اولیانوف، نماینده دائمی روسیه در سازمان های بین المللی در وین، نیز نه فقط به افزایش تعداد کشورهای عضو در اینستکس، بلکه به توسعه استفاده از این ماکنیسم در ارسال محموله ها به تهران فرا خواند.
هیرا سازونووا، استاد گروه حقوق دولتی در انستیتوی مدیریت عمومی، معتقد است: «با توجه به سخنان ترامپ و مشی سیاست خارجی دولت او، در آینده نزدیک، احتمال لغو تحریم ها علیه ایران بعید به نظر می رسد. مکانیسم اینستکس در مرحله اولیه قرار دارد و از این رو، هنوز برای ارزیابی تاثیرات آن زود است. بدون تردید، آغاز تولید داخلی کیت برای تشخیص ویروس کرونا خبر بسیار خوبی است، اما باید گفت که این کیت آزمایشی بدون وجود تجهیزات پزشکی تکمیلی، تاثیر چندان مثبتی بر روند مبارزه با ویروس کرونا در ایران نخواهد داشت. در حال حاضر، ایران به دستگاه های تنفس مصنوعی، ماسک های اکسیژن، داروهای تب بر، محلول های ضد عفونی کننده، اسکنرهای حرارتی برای اماکن عمومی و غیره نیاز دارد».
آرسنی داداشف، مدیر آکادمی رویکردهای مالی و سرمایه گذاری، معتقد است: «نباید در انتظار لغو تحریم های امریکا علیه ایران باشیم. در حال حاضر، شیوع ویروس کرونا در ایران، بهترین ابزار واشنگتن برای رسیدن به اهدافش پیرامون ایران است. حتی، احتمال دارد، که تحریم های دو گانه امریکا علیه سازمان های غیر تجاری نیز اعمال شوند. البته، باید گفت که در ماه فوریه، امریکا برای ارسال محموله های بشر دوستانه به ایران اعلام آمادگی کرد، اما دولت ایران این کمک را نپذیرفت. کشورهای اروپایی و از جمله، فرانسوی ها موضع حامی ایران را در پیش گرفته اند. اما، تهران به کمک های آنان نیز پاسخ رد می دهد. برای نمونه، می توان به اعزام پزشکان بدون مرز به ایران اشاره کرد که دولت ایران به این پیشنهاد پاسخ رد داد».

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: شادی اصغری

(Visited 21 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید