تاریخ: ۸:۳۸ :: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
همه چیز به ضرر عربستان؛ جنگ نفتی در کوتاه مدت به صنعت نفت شیل آسیب نمی رساند

اویل پرایس

در گذشته استراتژی عربستان برای ایجاد ثبات در بازار، تغییر در تولیدات نفتی بوده است. با این وجود ظهور نفت شیل امریکا، عربستان سعی کرد برای حفظ سهم بیشتر در بازار، استراتژی خود را به قیمت پایین آمدن بهای نفت، تغییر دهد.
در آخرین جلسه اوپک، روسیه تصمیم گرفت با کاهش شدید تولیدات اوپک که از سوی بسیاری از اعضای اوپک حمایت میشد موافقت نکند.
این موضوع باعث شد عربستان از ظرفیت افزایش تولیدات نفتی استفاده کند تا بتواند با بیرون راندن تولیدات گران تر، سهم بیشتری از بازار به دست آورد.
این استراتژی با هدف بی ثبات ساختن بازار نفت و به ویژه هدف قرار دادن صنعت نفت شیل ایالات متحده، طراحی شده است.
البته افت شدید بهای نفت را می توان به شیوع ویروس کوید-۱۹ نیز نسبت داد که با کاهش شدید تقاضای جهانی و ایجاد شرایط بی سابقه همراه بوده است.
داده های تاریخی نشان می دهد زمانی که قیمت نفت افزایش یا کاهش یابد، تولیدات بلافاصله افزایش یا کاهش نمی یابد بلکه این روند ماه ها طول می کشد و زمان واکنش از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت است.
انتظار می رود تولیدات نفت شیل ایالات متحده در پاسخ به افت قیمت های نفت، کاهش یابد.به طور کلی، تولید نفت شیل امریکا، تقریبا زمانی که قیمت نفت به بشکه ای ۵۰ دلار برسد، احیا می شود.این استراتژی می تواند به تولید نفت شیل از دسامبر ۲۰۲۲ آسیب بزند.
شکی نیست که این استراتژی بر نفت ایالات متحده تاثیر می گذارد، مشروط بر اینکه اوپک آمادگی داشته باشد تا قیمت را در حدود ۳۰ دلار، تا دسامبر ۲۰۲۲ حفظ کند.
از سوی دیگر نیز عربستان سعودی به دلیل پایین آمدن ارزش نفت و تخفیف های اسراف کارانه در جذب سهام بازار، درآمدهای نفت خود را از دست می دهد.
باید به خاطر داشت این کشور به منظور جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا، مراسم حج عمره را ممنوع کرده که تاثیر بسیار منفی بر در آمدهای این کشور دارد.چرا که این کشور میلیون ها زائری که در طول اقامتشان روزانه میلیون ها دلار را برای کالا و خدمات هزینه می کردند، از دست داده است.
دولت عربستان برای بودجه متعادل خود به فروش هر بشکه نفت ۸۰ دلاری نیاز دارد و بنابراین چاره ای جز برداشت از صندوق رفاه حکومتی، باقی نمانده است.
سوال این است ریاض تا چه حد می تواند این روند را تحمل کند؟ مضافا که دیگر اعضای اوپک نیز که با تاثیر شدید شیوع کوید-۱۹ در کشورهایشان مواجه اند، نیز با دشواری های شدید در این حوزه روبه رو هستند.

لینک:

(Visited 24 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید