تاریخ: ۲۳:۴۳ :: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
عربستان علیرغم ادامه جنگ یمن هنوز بزرگترین وارد کننده سلاح در جهان است

تایمز

عربستان سعودی در پنج سال گذشته بر بازار تسلیحات سلطه داشته است. براساس آمارهای جدید ، عربستان خرید هواپیماهای جنگی ، موشک و بمب های هدایت شونده را ۱۳۰ درصد افزایش داده که عمدتا از آمریکا و انگلیس تهیه می شود.

این جهش با وجود هشدار نسبت به استفاده از بمب ها و مهمات هدایت شونده در حمله عربستان سعودی به یمن صورت گرفت که در آن هزاران غیرنظامی جان خود را از دست دادند.

دولت انگلیس سال گذشته پس از حكم دادگاه تجدید نظر مجبور شد مجوزهای صادرات اسلحه جدید به عربستان سعودی را به حالت تعلیق درآورد.

به نظر می رسد نگرانی در کنگره ایالات متحده و انگلیس و اروپا در مورد نقض قوانین بشردوستانه در جنگ داخلی یمن هیچ تاثیری در توانایی عربستان در خرید اسلحه و مهمات از متحدین دیرینه نداشته است، به استثنای آلمان که اکثر موارد را به حالت تعلیق درآورد.

طبق تجزیه و تحلیل بازار جهانی تسلیحات توسط انستیتوی تحقیقات بین المللی صلح استکهلم، ایالات متحده آمریکا تا سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بزرگترین تأمین کننده عربستان سعودی بود و ۷۳ درصد واردات سلاح های آنرا به خود اختصاص داد، بعد از آن انگلیس ۱۳ درصد بود.

گزارش سیپری می افزاید: فروش اسلحه به خاورمیانه در ده سال از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ حدود ۶۱ درصد افزایش یافته است. فروش سلاح به عربستان سعودی ۲۵ درصد از کل صادرات اسلحه آمریکا بین سالهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ بوده است، در مقایسه با ۷٫۴ درصد از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴٫

(Visited 8 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید