تاریخ: ۱۳:۲۰ :: ۱۳۹۹/۰۱/۱۹
 شدت گیری اعتراض به تحریم ها در اثناء پاندمی کرونا 

کرول مورلو

واشنگتن پست ( امریکا)

در شرائطی که پاندمی کرونا شمار قابل توجهی از جهانیان را قربانی خود نموده، دولت ترامپ اقدامات جدیدی را جهت تشدید تحریم ها  علیه ایران و ونزوئلا به اجرا گذاشته است.  اما در عین حال، حرکت لابی راه اندازی شده که تمرکز آن عمدتاً بر دولت ترامپ قرار دارد.  هرچه باشد، ترامپ از یک سری تحریم های اقتصادی فراگیر بعنوان حربۀ کلیدی سیاست خارجی خود استفاده میکند و دیگر کشورها، علاوه بر شورای امنیت سازمان ملل را تحت فشار قرار داده تا با او در این راستا همگام شوند.

نویسنده اضافه میکند، ساختار پزشکی و بهداشتی کشورهای ایران و ونزوئلا که بطور مکرر هدف تحریم های حداکثری دولت ترامپ قرار گرفته ‏اند تعضیف شده و پاندمی کرونا با گذشت هر روز شهروندان این دو کشور را بیش از پیش قربانی خود میکند.  در نتیجه مقامات ارشد سازمان ملل خواستار لغو تحریمها و یا حداقل تعلیق آنها تا زمانی شده ‏اند که شیوع ویروس تحت کنترل قرار گیرد. 

ایالات متحده نه تنها تاکنون هیچگونه تمایلی به کاهش تحریم ها نشان نداده، بلکه با شدت بیشتری پیگیر آنها شده است.  اخیراً وزارت خزانه داری امریکا نام بیست فرد و شرکت را به فهرست تحریم ها اضافه نمود و مدعی شد که آنها از راه فروش الکتریسیتۀ ایران به عراق سود برده‏‏ا ند.  وزارت دادگستری امریکا نیز پرزیدنت نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا و حلقۀ نزدیکان او را متهم به تروریسم از طریق اشاعۀ مواد مخدر نموده است. گرچه دولتمردان در واشنگتن مدعی ‏اند که مانعی بر سر راه ارسال کمک های انساندوستانه وجود ندارد، اما شرکت ها نگرانند که صرفاً خطائی غیرعمدی در ارسال اقلام، می تواند آنها را مشمول تحریم نماید.

مقامات دولتی امریکا همچنین این بحث را به پیش کشیده ‏اند که کاهش تحریم موجب تقویت دولت های حاکم بر این کشورها خواهد شد. رسانه ‏های امریکا کراراً اظهارات برایان هوک Brian Hook  مسئول امور ایران را مطرح می‏ کنند که گفته بود، ما بارها کمک های پزشکی به مردم ایران ارائه نمودیم اما رژیم این کشور چنین کمک هایی را رد کرده است. 

البته شدت گیری پاندمی کرونا موجب شده که حتی برخی مخالفین ایران و ونزوئلا این سئوال را مطرح کنند که آیا ادامۀ تحریم ها تحت این شرائط تأثیر عکس نخواهد داشت و اقدامی غیرانسانی محسوب نخواهد شد.  این در حالیست که حامیان لغو و یا تعلیق تحریم ها معتقدند، چنین رویکردی می تواند موجب تحقق اهداف سیاسی دولت ترامپ شود در حالیکه با ادامۀ فشار حداکثری چنین دستاوردی امکان ناپذیر خواهد بود.

گفتنی است به گزارش مجلۀ فارین پالیسی، اعضاء ارشد حزب دموکرات امریکا از رئیس جمهور این کشور خواسته ‏اند تا تحریم علیه کشورهایی که بعلت اشاعۀ ویروس کرونا صدمات جدّی متحمل شده ‏اند را کاهش داده و کمک های پزشکی  و انسان دوستانه در اختیار این کشورها قرار دهد.  گروه ناظر حقوق بشر نیز به ادامۀ تحریم در اثناء پاندمی معترض شده است.

(Visited 29 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید