تاریخ: ۲۱:۵۴ :: ۱۳۹۹/۰۱/۱۸
هنری کیسینجر: همه‌گیری ویروس کرونا برای همیشه نظم جهانی را تغییر خواهد داد

وال استریت ژورنال

وزیرخارجه پیشین ایالات متحده آمریکا، در مقاله‌ای برای وال‌استریت ژورنال نوشت:

ملت‌ها با این عقیده و باور که دولت‌های آنها می‌توانند این فاجعه را پیش‌بینی و تاثیر آن را متوقف کنند، هم‌صدا هستند. اما زمانی که همه‌گیری کووید-۱۹ به پایان برسد، بسیاری از نهادهای کشورها شکست خورده مشاهده می شوند. گرچه این قضاوت بیطرفانه و عادلانه است ولی می‌تواند بی‌ربط هم باشد. واقعیت این است که جهان پس از ویروس کرونا هرگز همانگونه مانند قبل نخواهد بود و خسارت‌های ناشی از شیوع ویروس جدید کرونا ممکن است موقت باشد اما آشفتگی سیاسی و اقتصادی ناشی از آن ممکن است برای نسل‌های زیادی ادامه یابد.

رهبران به‌طور ملی با بحران مقابله می‌کنند و با این ویروس سر و کار دارند اما اثرات مخرب این ویروس مرز نمی‌شناسد. در حالی که امیدوارم حمله به سلامتی انسان‌ها موقت باشد اما تحولات سیاسی و اقتصادی که به وجود آمده می‌تواند برای نسل‌ها ادامه داشته باشد. هیچ کشوری، حتی ایالات متحده نمی تواند صرفا با یک تلاش ملی بر این ویروس غلبه کند و پرداختن به نیازهای نوظهور اکنون باید با تدوین چشم‌انداز و برنامه همکاری‌های بین‌المللی برای مقابله با بحران همراه باشد. اگر ما نتوانیم این دو را پشت سرهم انجام دهیم با بدترین حالت روبه رو خواهیم بود.

ما باید تکنیک‌ها و فناوری‌های جدیدی را برای کنترل عفونت و واکسن‌های متناسب در میان جمعیت وسیعی توسعه دهیم. دوم، تلاش کنیم تا زخم های اقتصاد جهانی را بهبود ببخشیم. رهبران جهانی درس‌های مهمی را از بحران مالی سال ۲۰۰۸ آموخته‌اند اما بحران اقتصادی کنونی پیچیده‌تر است؛ انقباض ناشی از ویروس کرونا برخلاف هر چیزی که در تاریخ شناخته شده، در سرعت و مقیاس جهانی است. اقدامات لازم برای بهداشت عمومی مانند دوری از اجتماعات و تعطیلی مدارس و مشاغل در ایجاد مشکلات اقتصادی مؤثر است. همچنین برنامه‌ها باید به‌منظور جلوگیری از هرج و مرج و بهبود قریب‌الوقوع آسیب‌پذیرترین افراد جمعیت جهان باشند و سوم، پاسداری از اصول نظم جهانی لیبرال.

ما از نبرد«آردنن» به دنیایی از رونق روزافزون و تقویت کرامت انسانی رسیده ایم. چالش کنونی جهان، مدیریت بحران و ساخت آینده به طور همزمان است و شکست در این چالش جهان را به آتش خواهد کشاند.

(Visited 95 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید