تاریخ: ۸:۱۹ :: ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
راهزنی مدرن؟

ونر مارکوس

فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ(المان)

این اتهامی جدی است: گفته می شود ۲۰۰ هزار ماسک محافظتی که ایالت برلین برای نیروی پلیس خود به علت شیوع ویروس کورنا سفارش داده بود، توسط آمریکا در فرودگاه بانکوک تایلند مصادره و به آمریکا منتقل شده است. آندره آس گیزل، وزیر داخلی دولت محلی برلین روز جمعه اعلام کرد، برلین این ماسک ها را که از نوع FFP2 بوده، سفارش داده و هزینه آن را نیز پرداخت کرده است. گیزل خطاب به آمریکا گفت این رویه مناسبی برای برخورد با شرکای فرامنطقه ای نیست.
کاخ سفید دیدگاه متفاوتی دارد: دونالد ترامپ روز جمعه اعلام کرد به منظور جلوگیری از صادرات “محصولات مهم پزشکی” توسط “بازیگران بی وجدان”، “قانون تولید دفاعی” را فعال کرده است. وی بعدا گفت که هدف از این کار جلوگیری از احتکار و سودهای کلان می باشد.
براساس این قانون که بر اساس آن دولت می تواند شرکت ها را به تولید برخی محصولات موظف کند، وزارت بهداشت و وزارت دادگستری با همراهی وزارت دادگستری، ۲۰۰ هزار ماسک تنفسی N95، ۱۳۰ هزار ماسک جراحی، ۶۰۰ هزار جفت دستکش پزشکی، مواد ضد عفونی کننده و بسیاری محصولات دیگر را مصادره کرده و به نیویورک و نیوجرسی ارسال کردند.
به گزارش روزنامه تاگس اشپیگل، شرکت آمریکایی ۳M که ماسک های محافظتی در چین تولید می کند، تولید کننده ۲۰۰ هزار ماسک سفارش داده شده از برلین بوده است. این شرکت اکنون اعلام کرده که هیچ مدرکی مبنی بر مصادره محصولات ۳M وجود ندارد.
شرکت ۳M در حال حاضر تحت فشار عظیمی از سوی واشنگتن است: با توجه به وضعیت نگران کننده شیوع سریع بیماری کرونا در آمریکا، کاخ سفید این شرکت را تهدید کرده زیرا تا همین اواخر همچنان به تولید تجهیزات محافظتی برای مشتریان خارج از آمریکا ادامه می داد.
در آلمان، نوربرت روتگن نیز از رفتار آمریکا انتقاد کرد و گفت اگرچه آلمان نیز صادرات ماسک را ممنوع کرده، اما اقداماتی که اکنون ترامپ برای تهیه ماسک و آزمایش انجام می دهد قابل قبول نیست.
فرانسه نیز قبلا اتهامات مشابهی را علیه آمریکا مطرح کرده بود. یکی از مقامات این کشور اظهار داشت آمریکایی ها ماسک هایی را که فرانسه سفارش داده بود، در باند پرواز به “سه یا چهار برابر” قیمت از چین خریداری کرده اند.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: عطیه خرّم

(Visited 19 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید