تاریخ: ۱۶:۴۶ :: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
سایه کرونا بر سیاست آمریکا در خاورمیانه

فارس ولید

ایندیپندنت عربی(انگلستان)

در شرایطی که کشورهای بزرگ و کوچک از جمله آمریکا در برابر گسترش دامنه شیوع ویروس کرونا سر خم کرده اند، ناظران امور خاورمیانه از نحوه عملکرد سیاست دولت ترامپ در این منطقه تا زمانی که خطر کرونا فروکش کند سئوال می کنند.

روشن است که واشنگتن، بر محافظت از مردم آمریکا و حفظ سلامتی شهروندان در برابر تهدید موج این اپیدمی متمرکز است بنابراین انتظار می رود مسائل مربوط به سیاست خارجی در شرایط کنونی کمتر مورد توجه قرار گیرد.
ترامپ می داند که وظیفه اصلی او محافظت از شهروندان آمریکایی در برابر موج بیماری است زیرا اگر فاجعه ای رخ دهد و او نتواند به خوبی از شهروندان محافظت کند، در انتخابات آینده با مشکل مواجه خواهد شد و ممکن است کرونا همان کاری را بکند که طوفان کاترینا در انتخابات سال ۲۰۰۵ با حزب جمهوری خواه کرد.

دولت آمریکا بخش اعظم بودجه احتیاطی خود را به تامین نیازهای جامعه آمریکا در زمان بحران کرونا اختصاص داده به طوری که عملا تاکنون ۴۰ میلیارد دلار برای کمک به شهروندان آسیب دیده از کرونا اختصاص یافته است. بنابراین بودجه سیاست خارجی آمریکا از جمله بودجه سیاست آمریکا در خاورمیانه، جای مانور چندانی نخواهد داشت.
با این حال، ترامپ وزارت دفاع آمریکا و دیگر دستگاه های دولتی را مامور حفظ معادله موجود در خاورمیانه کرده است تا طرف مقابل آمریکا نتواند با بهره برداری از سرگرم بودن مقامات واشنگتن به مبارزه با کرونا، دست به اقداماتی خصمانه علیه حضور آمریکا و منافع آمریکا در خاورمیانه بزند.
در این چارچوب، هرگونه حمله شبه نظامیان وابسته به ایران به پایگاه های آمریکایی در عراق با واکنشی گسترده مواجه خواهد شد تا بازدارندگی ایجاد شود. در سوریه نیز پنتاگون سرگرم تقویت مواضع خود در شرق این کشور برای مقابله با هرگونه پیشروی نظام اسد یا شبه نظامیان افراط گرا است. با این حال، سیاست واشنگتن در این دو کشور، سیاستی دفاعی است نه هجومی.
آمریکا به تحریم نظام ها در ایران و سوریه و همچنین تحریم حزب الله در عراق و لبنان و متحدان آنان ادامه خواهد داد و به رغم شیوع کرونا، ممکن است وزارت خزانه داری آمریکا تحریم ها را بازهم تشدید کند.
واشنگتن به هماهنگی با مصر و عربستان و امارات ادامه خواهد داد و از توافقنامه ریاض درباره یمن حمایت خواهد کرد. اما در لیبی، دولت آمریکا به آرامی در حال بازنگری در سیاست خود در این کشور و فاصله گرفتن از این بحران است.
تنها جایی که ارتش آمریکا موضع تهاجمی خود را حفظ خواهد کرد، میدان جنگ با بقایای داعش است. در افغانستان نیز واشنگتن به اجرای توافق به دست آمده با طالبان ادامه خواهد داد هرچند اگر اجرای توافق به خوبی پیش نرود، احتمال بازنگری در آن وجود دارد.


اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: اکبر زارع زاده

(Visited 47 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید