تاریخ: ۱۶:۴۲ :: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
مواردی که کرونا برملا کرد

کریشان محمد

القدس العربی(انگلستان)

مصمونیت و نیروی بازدارندگی فردی با قدرت مصونیت جامعه متفاوت است. شیوع کرونا عیوب [ما ] را در جوامع کشورهای عربی برملا کرد:
بخش وسیعی از اقدامات دولت ها مانند دولت تونس،لبنان و الجزایر به منظور مقابله با این ویروس از سوی مردم ناچیز شمرده شد و این مسئله امری بسیار مهم را نشان داد. به این ترتیب که نه تنها آگاهی های عمومی درباره این مسئله و چگونگی برخورد با آن ضعیف است. بلکه فراتر به قانون احترام گذاشته نمی شود و منفعت عمومی کوچک شمرده می شود.
مسئله دوم مسئله شفافیت است. در کشور بزرگی مانند مصر به عنوان مثال دولت وجود موارد ابتلا را انکار کرد و تنها در اثر فشار سازمان بهداشت جهانی و موارد ابتلایی که کشورهای دیگر از مسافران مصری کشف کردند،باعث شد دولت این کشور به این مسئله اعتراف کند.
این مسئله برملا شد که نظام بهداشت و سلامت بیشتر کشورهای عربی فرسوده است و مسئله بهداشت و آموزش در این کشورها نادیده گرفته شده است. در این میان کشورهای حاشیه خلیج فارس وضعیت خوبی دارند.متاسفانه در برخی کشورهای عربی بخش خصوصی در حوزه درمان به تلاش های دولتی برای مقابله با این مسئله ملحق نشد.
در مجموع اقدامات اتخاذ شده در بسیاری از کشورهای عربی، بعد اقتصادی نادیده گرفته شد. زمانی که بسیاری از رستوران ها و مراکز تجاری تعطیل می شوند. این مسئله مطمئنا زیان های را به بار می‌آورد که نیازمند جبران است یا حداقل ارائه تسهیلات یا بخشودگی های معینی مانند تاخیر در پرداخت وام های زیان دیدگان و غیره ضروری است زیرا بخش خصوصی به ویژه بنگاه های کوچک توانایی پایداری کمتری دارند.
در هر صورت تمام کشورهای عربی سرعت اقدام یا خطاب قرار دادن افکار عمومی یکسانی نداشتند. بحران جهانی کنونی بسیاری از این کشورها را به تجدیدنظر در سیاست ها و اولویت های خود مجبور خواهد کرد.

اداره کل رسانه های خارجی

مترجم: مهری بهرامی

(Visited 48 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید