تاریخ: ۱۵:۳۸ :: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
مداخلات آمریکا، مانع دسترسی ایران به حق سلامتی و عامل وخیم‌تر شدن بحران کروناویروس در این کشور است

یووئی هو

گلوبال تایمز(چین)

کارشناسان می‌گویند تحریم‌های آمریکا هنوز مانع دسترسی ایران به تجهیزات پزشکی است و این مساله، بحران سلامتی ناشی از شیوع کروناویروس را به دلیل تجارت ناکافی و نبود تدارکات پزشکی حیاتی، وخیم‌تر کرده است. نهادها و تحلیل‌گران جهانی از تاثیر تحریم‌ها بر حق سلامتی ایرانی‌ها و دسترسی به دارو ابراز نگرانی کرده‌اند.
۲.    یک کارشناس ایرانی مقیم ژنو به گلوبال تایمز گفت: “اپیدمی در ایران اکنون جدی است. با توجه به این که تحریم‌های اعمال شده علیه کشور دسترسی به کمک‌های بین‌المللی را غیرممکن کرده، ما نیازمند همکاری جامعه بین‌الملل هستیم.”
۳.    تحلیلگران می‌گویند آمریکا اخیرا فروش برخی کالاهای بشردوستانه به ایران از طریق کانال‌های خاص را از تحریم معاف کرده، اما فقط در حرف بدون آنکه عملی شود. محدودیت‌های تعاملات مالی و اکراه نهادهای مالی برای تسهیل تجارت مرتبط با ایران، دسترسی به تجهیزات پزشکی را به یک چالش ماندگار تبدیل کرده است.
۴.    برغم اعلام خزانه داری آمریکا مبنی بر عملیاتی شدن کانال بشردوستانه‌ی سوئیس، بسیاری از شرکت‌ها به جز ملاحظات مربوط به دشواری روند تجارت با تهران، از ترس اقدامات تنبیهی ‌آمریکا از فروش تجهیزات پزشکی حیاتی به ایران خودداری می‌کنند.
۵.    تیان فیلونگ (Tian Feilong)، پژوهشگر مرکز مطالعات خاورمیانه در موسسه روابط بین‌المللی معاصر در پکن گفت: “تحریم‌های آمریکا علیه ایران، پرنوسان است اما هدف نهایی آنها محدود کردن توسعه ایران و رفاه مردم این کشور است. این معافیت کمک‌های بشردوستانه را می‌توان بخشی از راهبرد آمریکا برای دورکردن مردم ایران از حکومتشان دانست، رژیمی که آمریکا آن را رقیب خود می‌بیند.”
۶.    یک پزشک ایرانی به گلوبال تایمز گفت ایران در تولید دارو تقریبا به خودکفایی رسیده، اما در زمینه برخی داروهای خاص کمبود شدیدی وجود دارد و باید آنها را وارد کرد. تحریم‌های آمریکا در دسترسی به این داروهای خاص مانع اساسی ایجاد کرده است.
۷.    مدیر یک شرکت بازرگانی در ایران گفت: “ایران با استفاده از برخی راه‌های جایگزین، غیررسمی و گاهی زیرزمینی مانند آژانس‌های خصوصی، طرف‌های سوم پرداخت یا معامله با بیت‌کوین، برخی از کمبودهای دارویی‌اش را جبران می کند. برای نگه‌داشتن کارکنان بخش پزشکی در خط‌مقدم مبارزه با کروناویروس جدید، ایران نیازمند تجارت با کشورهای خارجی است.” کمبود تجهیزات محافظتی پزشکی حیاتی نظیر ماسک و تب‌سنج در تمام شهرهای بزرگ ایران مشهود است.
۸.    “بسیاری از پزشکان و پرستاران خط‌مقدم درمان بیماران مشکوک به کروناویروس، تجهیزات محافظتی استاندارد ندارند و لباس‌های جراحی به تن می‌کنند که قابلیت آنتی‌ویروس محدودی دارند. عینک ایمنی و محصولات ضدعفونی کننده نیز با کمبود عرضه روبروست.”

مترجم: محمدحسن جعفری سهامیه

(Visited 15 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید