تاریخ: ۱۵:۲۶ :: ۱۳۹۸/۱۲/۲۹
فرماندهی مرکزی آمریکا، خواهان بودجه ای ۲۱ میلیون دلاری برای توسعه بندری در عمان برای مقابله با ایران شد

وودی کریستوفر

بیزینس اینسایدر(امریکا)

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده خواستار ۲۱ میلیون دلار برای توسعه ی مدیریت لجستیک در بندر دوقم عمان شد. بندر دوقم که در خارج از خلیج فارس قرار دارد، به ایالات متحده توانایی های بیشتری در منطقه می دهد، از جمله دسترسی بیشتر به خلیج فارس، اتکای کم تر به تنگه ی هرمز، استفاده از هواپیما و افزایش رقابت پذیری با چین. این بندر همچنین از جذابیت ژئو راهبردی بالایی برخوردار است.
ژنرال کنت مک کینزی، فرمانده ستاد مرکزی، در مجموع خواستار ۳۷۱,۸ میلیون دلار برای افزایش ظرفیت شناسایی، اطلاعاتی، و نظارتی شده است که می تواند با سامانه های هوایی بدون سرنشین مقابله، انعطاف پذیری و دفاع پایه را فراهم کند و فعالیت های آگاهانه و موثر را بر علیه بازیگران بد و نیروهای نیابتی آنها اجرا نماید. ۲۱ میلیون دلار از این پول صرف توسعه ی بندر دوقم خواهد شد.
ایالات متحده و عمان در ۲۴ مارس ۲۰۱۹ یک توافق نامه ی چارچوب راهبردی به امضا رساندند که به ایالات متحده اجازه ی استفاده از بنادر دوقم و سلاله را می داد. به این ترتیب دوقم می تواند به یک مرکز صنعتی پیشرفته تبدیل شود و ایالات متحده نیز در رقابت با چین که هم اکنون اولین پایگاه نظامی خارج از کشور خود در جیبوتی را مستقر کرده، بپردازد.
جدا از نگرانی ها در مورد چین، مقامات ایالات متحده این توافق را تلاشی برای مقابله با ایران می دانند. کیفیت و کمیت سلاح های ایرانی نگرانی هایی را بر می انگیزد. همین چند وقت پیش ایران تهدید به بستن تنگه ی هرمز کرده بود.
علاوه بر ۲۱ میلیون دلار درخواست شده برای توسعه ی لجستیکی، فرماندهی مرکزی ۲۴,۱ میلیون دلار دیگر برای تجهیزات تجاری در راستای امنیت دوقم و دیگر تجهیزات منطقه درخواست کرده است. بسیاری از مناطق عملیاتی موجود برای پاسخگویی به تهاجم های ایران و مبارزات ضد داعش به تجهیزات اضافی برای موقعیت یابی مجدد نیازمند اند و فرماندهی مرکزی در این راستا تقاضای سیستم های تجاری برای محافظت در برابر سامانه های هوایی بدون سرنشین کوچک و شبکه های تروریستی در محیط های پر خطر کرده است.

مترجم: محمدحسن جعفری سهامیه

(Visited 48 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید